Bayramdan Sonra Kilo Konrtolü Şart

11 ayın sultanı Ramazan ayı çok çabuk geçti ve beklenen bayram tatili geldi. Ramazan ayı süresince dini vecibeler yerine getirilirken, bir yandan da şeker bayramında her ziyarette ikram edilen tatlılar, börekler, çikolatalar ile tatil mekanlarının sınırsız açık büfeleri hayal edildi. Ancak unutulmamalı ki Ramazan ayı boyunca vücut 15-16 saat süren açlık ve susuzlukla mücadele ettiği için metabolizma hızı ortalama % 20 oranında yavaşladı ve kilo almaya eğilimi bu oranda arttı.

bayram yemekleri

Ramazan sonrasında kişilerin aşırı yemek yeme eğilimi gösterdiğine dikkat çeken ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ Kampanyası’na rehberlik eden Uzman Diyetisyen Hatice Karslıoğlu,” Bayramda gerek kendi ziyaretlerimizde gerekse konuklarımızı ağırlarken tatlılar ikram ediyor ve geleneksel misafirperverliğimizi gösteriyoruz. Buna bir de tatil köylerinde her an kolayca ulaşılan ve sınırsız ikram edilen yiyecekler eklenince, hızla kilo alınıyor ” dedi.

Kilo alan kişilerin verdiği ilk tepkinin moral bozukluğu olduğuna dikkat çeken Uzman Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, “Bu durum kişileri, kilo almayı devam ettiren davranışlara yöneltiyor. Öncelikle moralinizi bozmayın ve tatilden döndükten sonra tartılmak için en az 2 gün bekleyin. Uzun yolculuklar sonrası vücutta 1-2 kg’ye yakın ödem (su tutulması) oluşur. Fazladan 2 kilo aldığınız düşüncesi de moralinizi bozar” dedi.

bayram tatlısı

Bayramda ve tatilde kilo almamak için ne yapalım?
Bayramda ve tatilde kilo almamanın mümkün olduğunu belirten “Dengeli Beslen Harekete Geç” Kampanyası’na rehberlik eden Uzman Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, “Tatil dönemlerinde en zayıf kişiler bile birkaç kilo alabilirler. Çünkü, sosyal ortam değişikliği, renkler, görüntüler kişileri daha fazla yemek yemeğe teşvik eder. Karslıoğlu, sağlık sorunu olmayan kişilerin bayram ve tatilde kilo almamak için uygulayabilecekleri yöntemleri anlattı ve bu önerilerin 3 günden fazla uygulanmaması gerektiğini, uzun süreli durumlarda vücutta su ve kas kaybına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Sağlıklı kişilerin 3 gün süreyle uygulayabilecekleri kilo almayı önleyici ipuçları:

Günün en önemli öğünü kahvaltıyı atlamayın…
Kahvaltıda evde ya da tatilde kolayca ulaşabileceğiniz haşlanmış yumurta, zeytin, peynir ve tam buğday ekmeği ,domates, salatalık, maydanoz gibi besinler tüketin.

Ekmek bizim kültürümüzdür, sahip çıkın ve mutlaka ekmek tüketin.
B1 vitamini içeren ekmek vücut için en önemli besin kaynaklarından biridir. Şeker ve bitkisel protein kaynağıdır. Tok tutar, şeker ihtiyacını azaltır. Ekmek ihtiyacı kişiye göre değişir, metabolizması hızlı olan kişiler daha fazla ekmek tüketebilir. 1-3 dilim arası tam buğday, çavdar ekmeği tüketimi uygundur. Ekmek de dahil beyaz unla yapılan börek, kurabiye, pasta gibi ürünlerden uzak durulmalıdır.

bayram şekeri

Günde 1.5 lt su için, ödemlerinizden kurtulun…
Günde 1.5 lt su tüketin. Böylelikle vücudunuzdaki ödem azalır ve tartıya çıktığınızda gerçek kilonuzu öğrenirsiniz. Bu da motivasyonunuzu artırır. Şekerli, gazlı ve alkollü içecek kilo almayı arttırır, bu nedenle uzak durulmalı, sınırlı miktarda tüketilmelidir.

Salata ve sebze gibi iştahınızı dizginleyecek posalı yiyecekler tüketin…
Mevsim sebzeleri bamya, semizotu, taze fasulye ile üzerine biraz sirke ve zeytinyağı ekleyeceğiniz çoban salatası gibi lezzetli salatalar yiyin. Bu yiyecekler posalı oldukları için bağırsaklarınızı çalıştırır, iştahınızı dizginler.

Bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve tok tutan yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin…
Sofralarımızın baş tacı yoğurdu ister yiyecek ister içecek olarak tüketmeyi ihmal etmeyin. Ara öğün olarak tüketin, sebzenizin yanına ekleyin, sos, cacık ya da ayran yapın. Yoğurt içinde bulunan yararlı bakteriler sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir, glisemik indeksi düşük olduğu için kana yavaş karışarak sizi uzun süre tok tutar.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bağışıklık Direncini Beslenme Nasıl Artırır

Genelde hepimizin beslenme konusunda düşündüğü ve doğru bildiği şeyler vardır. Bunların başında zamanında yemek yemenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir