Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Ev Detoksu Nasıl Yapılır

Ev Detoksu Nasıl Yapılır

Adım Adım Ev ve Eşya Detoksu Yapmak:

  • Bir anda bütün kullanılmayan eşyalardan kurtulmak büyük bir adım olacaktır. Bunun için adım adım ilerlemek daha doğru. Her odayı günlere ayırarak işinizi kolaylaştırın.
  • Banyo temizliği ile başlayabilirsiniz. Kullanma tarihi geçmiş kozmetikler, deterjanlar, eskimiş lifler, saç ve makyaj fırçalarından kurtulun. Hevesle aldığınız fakat cildinize uyum sağlamamış olan kremler ya da beğenmediğiniz kozmetikleri arkadaşlarınızla değiş tokuş edebilir ve ya bir yakınınıza hediye edebilirsiniz.
  • Ev tekstil ürünleri de tahmin ettiğinizden fazla yer kaplarlar. Hiçbir ailenin onlarca havlu ve nevresim takımına ihtiyacı yoktur. Eskimiş, yıpranmış olan tekstilleri atarak dolaplarınızı hafifletebilirsiniz. Sağlam olan fakat kullanmaktan sıkıldığınız parçaları da ihtiyacı olanlara vermek için kolileyin. Bulunduğunuz şehirde bu işi yapan gönüllü dernekler ve belediyelerin numaralarına internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

ev detoksu nasıl yapılır

Eşya Detoksunda en zor kısım “Kıyafetler

  • Eşya detoksunun en zor kısmı kıyafetleri ayırmaktır. Bunun için etkili bir önerimiz var. Eşyalarınızın hepsini dolaptan çıkarın. Şimdi kıyafetlerinizi 3’e ayıracaksınız. İşi kolaylaştırmak için çanta ya da kutu hazırlayabilirsiniz. Elinize aldığınız parçayı son 1-2 sene içerisinde kullanmadıysanız emin olun önümüzdeki zamanda da kullanmayacaksınız. Bunlar ve yıpranmış olan kıyafetler ilk kutuya atılacak. Gerçekten yeri gelmediği için kullanmadığınızı düşündüğünüz kıyafet ya da sizin için çok özel hatırası olan parçaları 2. kutuya alın. Geriye düzenli olarak kullandıklarınız kalıyor. Bunları dolabınıza geri yerleştirebilirsiniz.
  • Bir anda bütün eşyalardan kurtulmanın zor olduğunu biliyoruz. 2. Kutunun biraz zamana ihtiyacı var. Bir sonraki temizlikte bunları tekrar değerlendirmeye alın.
  • Takı, aksesuar, çanta ve ayakkabılarınıza sıra geldi. Eskimiş, kopmuş, yıpranmış olanları çöpe atın. Kullanılabilir durumda olanlar için de yukarıda anlattığımız 3’e ayrıma yöntemini uygulayın.

Mutfak Detoksu ile tanışın!

  • Sıra geldi mutfak detoksuna. İşe küçük ev aletlerinden başlayabilirsiniz. Bin bir hevesle aldığınız katı meyve sıkacağını ya da mısır patlatma makinesini kullanmıyorsanız vedalaşın. İhtiyacı olan birine vermek sizi daha mutlu edecek. İşe yarayacağını düşünerek aldığınız ama dolapta kullanılacağı günü bekleyen pratik el aletlerinden de kurtulun. Kulbu kırık fincan, çizilmiş tencereler, kapağı olmayan kaplar inanın lazım olmayacak.
  • Sıra geldi salon ve çalışma odası temizliğine. Eski zamandan kalma makbuzlar, fişler, işe yaramayan kağıt parçalarının hepsinden kurtulun. Kullanma kılavuzları ve garanti belgelerini düzenleyip tek bir dosya haline getirebilirsiniz. Eski davetiyeler, nikah şekerleri, niye sakladığınızı bile unuttuğunuz ıvır zıvır eşyaların hepsini atın. Bozuk cd, dvd ve plaklardan da kurtulabilirsiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Evde Doğal Sabun Nasıl Yapılır

Sabun yapmak için gerekli olan malzemeler; 16 gram sodyum hidroksit (kostik) Aromaterapik yağ ( istediğiniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir