Hangi Gıdalar Buzdolabına Koyulmaz

Beslenme grafiğimizde çok önemli bir yer teşkil eden meyve ve sebzelerin saklanma koşulları değişiklik gösterebilmektedir. Buzdolabında saklanabilen ve buzdolabında saklanmaması gereken meyve ve sebzeleri iki ayrı grupta incelediğimizde karşımıza buzdolabına konmaması gereken besinler için şöyle bir liste çıkıyor;

sebze ve meyveler

Patates: Aldığımız patatesleri buzdolabı yerine kuru ve karanlık bir yerde saklamamız gerekir. Çünkü buzdolabına konulan patateslerde nişasta oranı artış göstererek şekere dönüşür, bu da pişirdiğimizde kötü bir tadı olmasına sebep olur.

Soğan: Soğanlar buzdolabı yerine serin ve hava alabileceği bir sepetin içerisinde saklanmalıdır. İkisinin de saklama koşulları birbirinin aynısı diye patatesi ve soğanı da aynı yerde muhafaza etmek yanlıştır. Çünkü ikisi aynı ortamdayken saldıkları gazlarla birbirlerinin doğal yapısını bozup bozulmalarına sebep olurlar.

Domates: Buzdolabında saklanılan domates, oda sıcaklığından uzak ve serin bir ortamda olduğu için olgunlaşmasını durdurur ve yiyecek olarak vücuda alındığı zaman lezzetsiz bir besine dönüşür. Domatesleri buzdolabı yerine geniş bir meyve kasesinde güneş almayan bir noktada tutarsanız faydalı olacaktır.

Sarımsak: Sarımsağın buzdolabında saklanması ilk olarak diğer buzdolabındaki besinlere kötü kokusunu sindirmesine yol açar. Daha sonra filizlenmeye başlar ve bozulur.  Sarımsağın da buzdolabında değil oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gerekir.

Kavun: Kavunun buzdolabında saklanması tamamen olgunlaşma sürecine bağlıdır. Kavunun buzdolabında tutulması lezzetini bozacağı gibi olgunlaşmasını da durdurur. İstisna olarak daha fazla büyümesini engellemek için buzdolabında saklanabilir.

Muz : Buzdolabına konulan muzların kabukları kahverengileşmeye başlayacağı için normal şartlarda muz, buzdolabına konmaz. Ancak daha fazla olgunlaşmasını istemediğiniz takdirde buzdolabına koyabilirsiniz.

Avokado: Avokado, kendi lezzetini olgunlaştıkça alır. Bu olgunlaşmasının gerçekleşmesi için de oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gerekir. Bu yüzden avokado da buzdolabına konmaz.

Elma : Elmanın içerisindeki antioksidan, soğuk havaya maruz kalınca işlevini yitirir. Elmayı oda sıcaklığında tutmak, raf ömrünü etkilemeyeceğinden elma da buzdolabına konmaz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bağışıklık Direncini Beslenme Nasıl Artırır

Genelde hepimizin beslenme konusunda düşündüğü ve doğru bildiği şeyler vardır. Bunların başında zamanında yemek yemenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir