Kariyenizde İlerlemeniz Için Bilmeniz Gerekenler

Çalışma hayatında, herkes kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde çıkmayı ister. Kariyer yapabilmek için çok çalışmak, iyi bir eğitimin yanında bazı stratejik hamleleri de gerektirmektedir. Bu yazımızda size uzmanların tarafından hazırlanmış olan “kariyer planlamanız için gereken hamleleri” anlatacağız.

-Seni heyecanlandıran bütün her şeyi öğrenmeye çalışma! Unutmayın ki yalnızca bir konu üzerinde gelişebilirsiniz. Bunun için de en çok neyi istediğinizi bilmeli ve tek bir konuya odaklanmalısınız.

-Üniversitenin ardından, yüksek lisans yaparak sizi en çok ilgilendiren konu üzerinde de araştırmalar yapın. Bu, kariyenizin başlangıcını oluşturacak.

kariyer

-Çalışma hayatınızın en başında büyük bir firmaya ya da hızlı büyüyen bir şirkete girmeyin. Çünkü bu şirketlerde statü kazanmak oldukça zordur ve bunu öğrenmeniz gerekli.

-Yılda yüzde 30’dan fazla, bir şirkette iş bulmayı deneyin. Büyüyen firmalar, size değerli beceriler öğretebilmektedir.

-Yalnızca insanlar size bir şeyler öğretebilir. İş yerindeki yüksek seviyede olan kişileri gözlemlemelisiniz. Bu kişilerin yanındaki  “çırak” olun. Onların himayesi altında oldukça değerli deneyimler de kazanabilmeniz mümkün.

-Çalışma hayatınızın 3 ile 5 yılında, artık o firmadan öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmiş olursunuz. İş değiştirme zamanı artık gelmiştir.

kariyer sahibi

-Yeni bir şeyler öğrenme zamanı artık geldi. Hızlıca büyüyen yeni bir firmaya katılın. Sizin bilgileriniz de artık bu şirket için değerli olamkatdır.

-Kendiniz için, bir pazar segmenti tespit edin. Yaklaşık 3 yıl sonra da kendi işinizi yapmak için bu şirketten ayrılın.

-Ağırlıklı üniversitelerden ve parlak isimleri işe alın. Onlara faydalı bilgilerinizi öğretebilirsiniz, kârlı ve hızlı büyüyen bir şirkete de sahip olabilirsiniz.

-Herhangi bir aşamada eğer işiniz size heyecan vermezse ya da beraber çalıştığınız insanları sevmiyorsanız, yani tatmin edici bir durum yoksa eğer işi hemen sonlandırın.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Fener Taraftarından Şükran Ovalıya Küfür!

Caner Erkin Fenerbahçeden Beşiktaşa transfer olduktan sonra Fenerbahçeyle ilgili fotoğraflarını silmiş sonrasında , fotoğrafları niçin …

1 Yorum

  1. Tüm bunların yanında insanda bir de şans olmalı diye düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir