Anasayfa / Seyahat / Köklü Bir Şehir Fransa Bordeaux

Köklü Bir Şehir Fransa Bordeaux

Fransa turlarına bakınca, Fransa’nın Paris‘ten ibaret olduğunu düşünebilirsiniz, açıkçası biz de Bordeaux hakkında, “Bordeaux şarapları” haricinde pek fazla şey bilmiyorduk fakat bu 4 günlük Bordeaux tatili bize beklediğimizin kat kat üzerinde bir deneyim yaşattı. Planlanacak bir Bordeaux turu ile Fransa’nın farklı bir yanını görüp, leziz yemekler ve şaraplar tadarak, Bordo’nun çok iyi korunmuş tarihi yerleri arasında gezinerek, keyifli bir Bordeaux seyahati geçirebilirsiniz. Bordo’nun gezilecek yerleri tamamen yürüme mesafesinde, şehir küçük ama sürprizlerle dolu. Turkish Airlines ile haftanın her günü İstanbul’dan direkt gidebileceğiniz Bordeaux gezi notlarımıza, Bordeaux’un tarihiyle başlayalım;

bordeaux 2 victoire üniversitesi

Bordeaux nehirlerle okyanusa açılan önemli bir liman şehri olmuştur. Amerika’nın kahvesinin, Afrika’nın “insan”ının iyi para ettiği 18. yüzyılda Bordo altın çağını yaşamaktaydı. O dönemde surlarla çevrili olan ve tüm binaları ahşap olan kentin zenginleri, birçok şehirde benzeri yaşanan yangın felaketinden çekinmekteydi. Şehrin önde gelenleri radikal bir kararla tüm şehri yıkıp taştan yapılarla inşa etmeye karar verir. Günümüzde şehrin merkezi de büyük ölçüde bu dönemde yapılan taş yapılardan oluşmaktadır.

bordeaux şehri

Zengin tüccarlar, kendilerine güzel avlulu evler yaptıktan sonra, krala şükranlarını sunmak için büyük bir saray, Tanrı’ya şükranlarını sunmak için de kiliseler yaptırır. Bu dönemde yerleşen Bordo’nun mimari dokusu hiç değişmeden bugüne gelmiştir. Bu tip yerler bazen insanda “her yer birbirine benziyor.” hissi yaratsa da Bordo’nun her bölgesinde farklı bir ruh, farklı bir yaşam var.

fransa bordeaux fotoğrafları

Bordo’da okyanus kenarında olması sebebiyle, yazın ortasında bile yağmur yağma ihtimali her zaman vardır. Bordeaux seyahati için en uygun zamanlar ilkbahar ve sonbahar. Hem turist kalabalığı daha sakin olur, hem de hava yeterince güzel olur. Biz 23 Nisan Fransa turu gibi olsun deyip, tatili birleştirerek 4 günlük bir program çizdik. Bir gün yağmur yağdı, yağmur yağan gün dahil her gün tişörtle gezmeye uygundu. Nisan ortasından, Ekim sonuna kadarlık dönemi tercih etmeniz uygun olacaktır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Havuç Püreli Rulo Köfte Nasıl Yapılır?

Malzemeler 500 gr. dana kıyma 2 adet havuç 1 çay bardağı galeta unu Tuz, karabiber, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir