Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Köpekten Pire Nasıl Temizlenir?

Köpekten Pire Nasıl Temizlenir?

Köpekteki pire nasıl temizlenir?

köpek piresi nasıl temizlenir

  • Pire istilasına uğramış bir köpeği pirelerden temizlemenin en pratik yollarından biri şampuanla yıkamaktır. Köpekleri bir iki ayda bir bile yıkamak oldukça fazladır. Cildinde kurulağa ve döküntülere sebebiyet verebilir. Bu sebeple köpeğinizi kuruluğa neden olmayacak tamamiyle doğal şampuanlarla yıkamanızı öneririz. Durulama suyu olarakta evde kendi hazırladığınız solüsyonları kullabilirsiniz. En etkili olanlardan biri ise biberiye yapraklarıyla yapılan solüsyondur. Bunun için; iki kap taze biberiye yaprağını yaklaşık bir litre suda otuz dakika boyunca kaynatın. Suyunu süzün ve bunu dört litre ılık suyla çoğaltın. Solüsyonu sadece durulama işlemi için kullanın. Uyguladıktan sonra tekrar suyla durulamayın. Köpeğinizin üstünde kurumaya bırakın.
  • Bir diğer yöntemse köpeğinizi her gün tarayarak pire kontrolü yapmaktır. Tarağa gelen pireleri sabunlu sıcak suyun içine koyarak yok edebilirsiniz. Doğal bir pire tozu olan diatomik toprakla da tarama işlemini yapabilirsiniz.
  • Pire tasması kullanın. Pet shoplardan kolayca edinebileceğiniz bu tasmalar köpeğinizi pirelerden korumada başarılı olacaktır.
  • Sarımsağın kokusu hoşunuza gitmiyor olsada köpeğinize vereceğiniz az miktarda sarımsak pirelerin uzaklaşmasını sağlayacaktır. Köpeğin derisinden çıkan sarımsak kokusu pireler için köpeğinizi cazip kılmaktan çıkaracaktır.
  • Köpeğinizin suyuna elma sirkesi katın. Eğer köpeğiniz sirkeli sudan hoşlanmıyorsa yarım litre suya yarısı kadar elma sirkesi katarak köpeğinizin tüylerine püskürtün. Pireleri oldukça rahatsız edecektir.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Evde Doğal Sabun Nasıl Yapılır

Sabun yapmak için gerekli olan malzemeler; 16 gram sodyum hidroksit (kostik) Aromaterapik yağ ( istediğiniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir