Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Sararmış Beyazlar Nasıl Temizlenir

Sararmış Beyazlar Nasıl Temizlenir

Sararmış çamaşırlar nasıl temizlenir?

  • Son yıllarda beyazlatmayı sağlayan pek çok farklı marka çamaşır suları, temizleyici sıvılar üretiliyor. Bunlar eskiden olduğu gibi çamaşırları gereğinden fazla yıpratmıyor. Bunlardan yardım alabiliriz. Genelde kullanım ölçüleri farklı farklı olup, kutularının arkasında mutlaka tarif edilmektedir. Ağartıcıları uygulamadan önce kullanım şeklini mutlaka okumalıyız.
  • Doğal yöntemleri tercih etmek de bir çözüm. Temizleyici deterjanlar her ne kadar insan vücuduna zarar vermeyecek şekilde üretiliyor olsa da sonuçta hepsi yoğun kimyasal maddeler içeriyor. Özellikle bebeği, çocuğu olanların mümkün olduğunca doğal yöntemleri kullanmaları sağlık açısından çok önemli.

Sararmış çamaşırları beyazlatmada kullanılan doğal yöntemler:

  • Saf sirke, ev temizliğinde pek çok yerde kullanabildiğimiz sirke, çamaşırlarımız için de mükemmel bir temizleyici. 1 bardak saf sirkeyi (sirke ruhu) çamaşır makinasının deterjan gözüne, çamaşır deterjanının üzerine ilave edip, beyazlarımızı yıkadığımız yüksek derece ile yıkıyoruz. Koku için endişe etmeye gerek yok, kuruyunca geçecektir.

sararan beyazlar

  • Saf sirke-su karışımı hazırlıyor, sararmış çamaşırları bir gece bu suyun içinde bekletip, ertesi gün normal şekilde yıkıyoruz. (12 ölçek su+1 ölçek sirke) Aynı işlemi, suyu kaynatıp, leğen içindeki grileşmiş çamaşırın üzerine döküp bir gece bekleterek de yapabiliriz.
  • Karbonat da bir diğer doğal temizlik kahramanı. Bir çok yüzeyi temizlemede kullanabiliyor ve sararmış çamaşırları beyazlatmada kullanabiliyoruz. Yarım bardak kadar karbonatı, çamaşır deterjanı gözüne çamaşır deterjanının üzerine ilave ediyor, normal yıkama işlemini uyguluyoruz. Ayrıca leke çıkarmak için de karbonatla hazırladığımız macundan yardım alabiliriz. (karbonatın içine macun kıvamına gelene kadar su ilave edip, lekenin üzerini kaplıyor, bir süre bekleyip yıkıyoruz.)
  • Oksijenli su, çamaşır suyu içermeyen bir beyazlatıcıdır. Ayrıca hafif yaralanmalarda yarayı temizlemek için de kullanılır. (Bu sıvının kimyasal adı hidrojen peroksit olup, saf olanı çok tehlikelidir. Bizim kullanmamız gereken %3 derişime sahip oksijenli sudur. Bütün eczanelerden temin edilebilir.) Oksijenli suyu, çamaşır makinamızın deterjan haznesine çamaşır deterjanının üzerine yarım bardak ilave ediyoruz.
  • Limon suyu, bir diğer doğal temizleyici ve parlatıcıdır. Çamaşır miktarına bağlı olarak çeyrek ila yarım su bardağı limon suyunu çamaşır makinasının deterjan gözüne çamaşır deterjanının üzerine ilave ediyor, normal yıkama işlemini gerçekleştiriyoruz.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Evde Doğal Sabun Nasıl Yapılır

Sabun yapmak için gerekli olan malzemeler; 16 gram sodyum hidroksit (kostik) Aromaterapik yağ ( istediğiniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir