Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir

Tencereyi ocakta unuttuğunuzda ya da fazla pişirdiğinizde süt, yemek, yağ ve un gibi gıdalar çabuk yanar ve tencerenin dibi tutar. Dibi yanmış tencere temizliği doğru yapıldığı takdirde eski görüntüsüne kavuşturabilirsiniz. Peki en doğru yöntemle yanmış tencere nasıl temizlenir şüpheleriniz mi var? Dibi yanmış tencereyi temizlemek için size birkaç önerimiz var.

yanik tencere

  • Tencerenin yanmış kısmını geçecek kadar sirke ekleyin. Üzerinde 1-2 çay kaşığı karbonat ve su ilave edip yavaş yavaş kaynatın. Dibindeki yiyecek parçaları bu su kaynamaya devam ettikçe çözülecektir. Ardından içindeki suyu dökün ve elde bulaşık deterjanı ile yıkayın. Kaynama bittiğinde yanıklar çözülmediyse, 1 gece aynı suyun içinde bekletirseniz çözülecektir.
  • İkinci yöntemde ise  tencereye su ve bulaşık deterjanı ekleyip kaynatın. Kaynadığında lekeler çözülecektir.
  • Eğer tencerenin dibi bu yöntemlerle temizlenmeyecek kadar kötü durumdaysa içine yağ çöz dökün ve 10 dk kadar bekletin. Bu sırada deterjanı solumamaya özen gösterin ve tencereyi kapağı kapalı şekilde bekletin. Ardından bulaşık deterjanı ile yıkayın ve iyice durulayın.
  • Dibi tutan tencereleri temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu tencerenin malzemesidir. Çelik veya döküm tencereleri birçok yöntemle temizleyebilirsiniz. Fakat alüminyum ya da teflon tencere ve tavalarda çok daha dikkatli olmalısınız. Teflon tencerenin dibi tutması zordur fakat olur da böyle bir durum başınıza gelirse teflon tencerenin dibini kazıyarak temizlemeyin.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Evde Doğal Sabun Nasıl Yapılır

Sabun yapmak için gerekli olan malzemeler; 16 gram sodyum hidroksit (kostik) Aromaterapik yağ ( istediğiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir