Anasayfa / Yaşam / Aydın Doğan Kimdir?

Aydın Doğan Kimdir?

 


işadamı

Doğan 15 Nisan 1936 tarihinde Kelkit’te, bölgenin köklü ailelerinden birinin oğlu olarak doğmuştur.Eğitimi Kelkit’te, lise öğrenimini Erzincan’da yapmıştır.Sonrasında  1956-1960 yılları arasında İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi’nde okumuştur.İş hayatına 1958’de daha öğrenimini bitirmeden başladı.Nakliyecilik, müteahhitlik, otomobil, ticari araç ve inşaat makinaları gibi değişik sektörlerde ticaret yaparak iş hayatına devam etti. 1961 senesinde ilk şahsi şirketini kurup 1970 yılına kadar şirket toptan ticaret alanında faaliyet göstermiştir.

4 yıl sonra  yeni şirketiyle, sanayi sektörüne girmiştir. 1974 de İstanbul Ticaret Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilmiştir.

Basın hayatına 1979 yılında Milliyet Gazetesi’ni devralarak,girip 1994 yılında Hürriyet Gazetesi’ni de satın almıştır.

1996 yılında Aydın Doğan Vakfı’nı kurarak, kültür, eğitim, sosyal alanlarda yapmakta olduğu hizmetlerini bir araya toplamıştır. Kendisinin ve aile fertlerinin adında  sekiz okul yaptırmıştır..

Aydın Doğan, 1977  senesinde bu yana İstanbul Ticaret Odası vergi rekortmenleri arasında olmuştur.Şirket çalışanları olarak  1961 yılında üç kişiden bugün 11.000’i aşkın çalışanıyla Türkiye’nin en büyük üç grubundandır.
Aydın Doğan evli  ve dört çocuk ve dört torun sahibidir.

Hakkında

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Fener Taraftarından Şükran Ovalıya Küfür!

Caner Erkin Fenerbahçeden Beşiktaşa transfer olduktan sonra Fenerbahçeyle ilgili fotoğraflarını silmiş sonrasında , fotoğrafları niçin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir