Anasayfa / Seyahat / Hırvatistanın Dubrovnik Şehri

Hırvatistanın Dubrovnik Şehri

Dubrovnik Adriyatik boyu uzanan Hırvat sahillerinin en özeli, en güzeli, doğal olarak en turistik noktası. 2013 yılında Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne girmesi öncesi özellikle vizesiz oluşu nedeniyle Dubrovnik, Türk turistlerin uğrak yeriydi ve Türklere birinci sınıf turist muamelesi yapılan ender Avrupa kentlerindedi. Artık vize ile giriyor olsak da hâlâ görülmesi gereken öncelikli destinasyonlardan birisi bu güzel, şirin sahil kenti.

dubrovnik tatili

Dubrovnik’e giden arkadaşlarımız, geleneksel abartmalar ve yalanlar gibi bu şehrin ne güzelliğini, ne tarihi boyutunu ne de olağan dışı mimarisini anlatıyorlardı.Varsa yoksa gece hayatı ve sahil keyfi ile sınırlı biliyorduk burayı Balkan turunda gidip görene kadar. Kent, klasik Adriyatik şehirleri gibi bir savunma kalesinden ibaret aslında, ancak o kadar sağlam korunmuş ki UNESCO Kültür Mirasları Listesi‘ne girmekle kalmamış her yıl yüz binlerce turisti çekerek bir turizm cenneti olmuş.

hırvatistan dubrovnik

Şehre girer girmez zeminden tavana, binaların duvarlarından çatılarına kadar beyaz, serin ve estetik değeri çok yüksek bir taş cenneti sizi karşılıyor. Nispeten geniş bir sokağın etrafındaki daracık sokaklar paralel bulvarlara bağlıyor bu kale kenti ve ana yola sadık kalırsanız kendinizi limanda buluyorsunuz. Koyun coğrafi özellikleri nedeniyle durgunlaşan suda, çok minik kıpırtılar yakamozla ya da ay yüzünü gizleyen bir sevdalıysa, şehrin lambalarıyla dans ederek müthiş bir romantizm sunuyor.

dubrovnik restaurant

Şehir 4 bölgeden oluşuyor. Hepimizin taşlar içindeki bildiği kısım Stari Grad. (Old city kısmı da diyebiliriz) Zamanımızın çoğunu burada geçireceğiz. Otellerin yığıldığı bölgeler Lapad ve Babin Kuk. Şehrin liman kısmı daGruz ismiyle anılan bölge.

Stari Grad kısmına şehrin kapılarından (ana kapının adı Pile) girdikten sonra ayrılacak 2-3 saatlik zaman her şeyi görmek için yeterli. Ancak şehrin ruhu, sizi üzerinde yuvarlanmaya davet eden taş sokakları, liman kısmında yenilecek enfes deniz mahsullerinden oluşan bir öğün işin içine eklendiğine o iki üç saatlik ihtiyaç 2 güne çıkabilir. Stradun Caddesi büyük ana cadde. Etrafında da tüm şehir dar sokaklarla plansızca koşuşturmamızı bekliyor. Başarabilirseniz kaybolun diyeceğiz de üç paralel caddenin toplam alanında herhalde bir köşeden seslensek diğer köşeden arkadaşımız duyar bizi… Bir süre sonra Dubrovnik’te sadece oturup kenti dinlemek isteyebilirsiniz, bunun için zaman ayırın ve Adriyatik’in sevimli esintisinde tarihi şehrin tınısını dinleyin.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir