Anasayfa / Yaşam / Kariyer / İş Görüşmesine Giderken Hangi Renk Giyinmelisiniz?

İş Görüşmesine Giderken Hangi Renk Giyinmelisiniz?

Sonunda beklediğiniz bir yerden iş görüşmesine çağrıldınız. Ve ilk iş olarak gardırobunuzun önüne geçip, görüşmeye giderken hemen ne giymeniz gerektiğini düşünmeye başladınız.

Kulaktan dolma olan o bilgiye de sahipsiniz: “Görüşeceğin şirkete ve pozisyona göre giyin.” Fakat yine de iş görüşmesinde gereğinden daha fazla şık veya salaş görünme endişesi taşıyorsunuz.  Ve kıyafetinizin de sizin önünüze geçmesini istemiyorsunuz. Sonunda da nasıl bir kıyafet giymeniz gerektiğine karar verdiniz. Peki; hangi renk tercih etmeniz gerektiğini hiç düşündünüz mü?

Birçok uzmana göre, iş görüşmesinde tercih ettiğiniz kıyafetin rengi de oldukça büyük önem teşkil etmekte. En çok önerilen renk mavi olurken, asla giyilmemesi gereken renk de turuncu olarak gösterilmekte.

Renklerin anlamlarını ve karşımızdaki insanlarda uyandıracağı etkileri düşünecek olursak eğer, iş görüşmesine giderken hangi renk giyindiğimize dikkat etmekte yarar var.

görüşme

Mavi

Her zaman en fazla risksiz renk olarak gösterilen mavi, uzmanlara göre de sizin güvenilir biri olduğunuz imajını yaratmaktadır. Karşı tarafta da bir güven duygusunu uyandırdığı için, iş görüşmelerine giderken, en çok tercih edilmesi gerekli renklerin en başında gelmektedir.

Elbette mavi giyenlerin, kesinlikle işe alınacağı gibi bir garanti de yok. Siz yine de, görüşme yapacağınız şirkete, kişiye ve pozisyona göre kendi inisiyatifinizi kullanmalısınız.

Kahverengi

Eğer çerçevenin dışında düşünemeyen, eski kafalı ve düz biri gibi görünmek istiyorsanız, kahverengiyi de tercih edebilirsiniz.

Kahverengi, olumsuz anlamlara gelmese de, karşı tarafta bu gibi duygular uyandırması oldukça muhtemel. Bu sebeple, siz hiç riske girmeyip kahverengi tonlarından kaçının.

Siyah

Yöneticilik pozisyonları için görüşmeye gidiyorsanız eğer, liderlik anlamını veren siyahı tercih etmek oldukça doğru bir karar olacaktır. Mavi ile beraber en çok önerilen renklerin başında siyah gelse de, eğer daha böyle ara bir pozisyon için görüşmeye gidiyorsanız, siyah rengi tercih etmeniz biraz alakasız olabilmekte.

Bir görüşmeye giderken siyah giymeye karar verdiyseniz eğer, farklı siyah tonlarını ya da farklı yapıdaki siyah kumaşları kombinlememeniz tavsiye edilir.

iş

Kırmızı

İş görüşmesine giderken kırmızı bir kıyafet giyinmek, normal şartlar altında çok da akıllıca bir şey gibi görünmez. Gücü simgeleyen kırmızı, sizi asi gösterip, iş görüşmelerinde tam tersi bir etki yaratabilmektedir.

Fakat agresif görünmenin çok avantajlı olacağı bir pozisyon için başvurduysanız eğer, istisna olarak kırmızıya da tabii bir şans verebilirsiniz.

Gri

Analitik bir düşünce yapısına sahip ve mantığı ile hareket eden biri gibi görünmek istiyorsanız eğer, gri sizin için en doğru renk gri  olabilir.

Hemen hemen her iş kolunda tercih edilebilecek olan en risksiz renk olan griyi, eğer kişiliğinizi çok daha fazla yansıtmanız gerekecek olan bir görüşmede tercih edecekseniz, renkli aksesuarlarla da kombinleyebilirsiniz.

Turuncu

Turuncu, sizi profesyonellikten oldukça uzak göstereceği için, çoğu uzmanlar tarafından iş görüşmesinde kesinlikle tercih edilmemesi gereken bir renk olarak gösterilmektedir.

Turuncu rengini çok seviyorsanız eğer ve mutlaka giymek de istiyorsanız, hafta sonunu bekleyin.

görüşme

Beyaz

Düzenli çalışabilen ve detaylara önem veren biri olduğunuzu göstermek isterseniz eğer, gardırobunuzdaki beyaz renkli kıyafetlere yönelmelisiniz. Baştan aşağı beyaz giyinmek, çok iddialı olacağı için, beyazı diğer renklerle kombinlemek çok daha akıllıca olacak.

Sarı ve Mor

Yaratıcılığınızı ön plana çıkarmanız gerekiyorsa eğer, sarı ve mor gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Genelde iş görüşmelerinde önerilmese de, yaratıcılığın ve iletişimin rengi olan sarı ve mor yaratıcılık gerektiren pozisyonlar için de ideal olabilmektedir.

Kıyafetinizde mora yer vererek, çok farklı ve sanatçı ruhlu biri olduğunuzu gösterebilir, sarıyı tercih ederek de yaratıcı ve iyimser kimliğinizi ön plana çıkarabilmeniz mümkün olacaltır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Faktoring Nedir? Türkiye’de Faktoring

İşletmeler için oldukça önemli olan faktoring yönteminin ne olduğunu ve Türkiye’de bu yöntemin hizmetlerinin nasıl …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir