Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kilo Aldıran Vitaminler

Kilo Aldıran Vitaminler

Kilo almanın en sağlıklı ve en güvenli yolu, besin değeri yüksek olan protein ve karbonhidratlar açısından zengin bir beslenme programı uygulamaktan geçer.

Sadece tükettiğiniz besinlerin kalori miktarına odaklanmak kilo almanızı sağlayabilir ama damar tıkanıklığı gibi önemli sağlık sorunları tehlikesini arttırabilir.

Çünkü her kalorinin kalitesi aynı olmaz ve sağlıklı kilo almak  için kaloriyle birlikte bünyenin ihtiyaç duyduğu vitaminlerin de tam olarak alınması gerekmektedir.

Kilo aldıran vitaminler ise iştahı arttırır ve vücuttaki diğer fonksiyonlarıyla genel sağlığınıza katkı sağlar.

Hangi vitaminler Kilo Aldırır?

Yalnızca bir vitamin ya da multivitamin kullanarak kilo almak çok mümkün değildir. Kilo alabilmek için kendinize vitamin, protein, mineral, yağ asidi ve diğer besin öğeleri açısından zengin bir beslenme programı hazırlamanız gerekir.

kilo aldiran vitaminler

Bunu kendi başınıza yapmak yerine bir beslenme uzmanına danışmak her şeyi epey kolaylaştıracaktır. Beslenme programının yanında çeşitli araştırmalarla sağlıklı şekilde kilo almayı hızlandırdığı belirlenmiş olan bazı vitaminlerden yardım alabilirsiniz.

C Vitamini: ABD merkezli olan Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre C vitamini kişide metabolizmayı bir miktar yavaşlatır ve kilo almaya yardımcı olur.

Eğer aşırı hızlı metabolizma sebebiyle kilo alamıyorsanız daha çok C vitamini tüketebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken detay ise C vitamini bünye tarafından depolanmadığı için günlük şekilde alınması gerekir.

Günlük olarak önerilen oranın çok üzerinde C vitamini almak da ishale ve mide bozukluklarına  neden olabilir.

kilo almak

D Vitamini: Sağlıklı kemikler açısından kritik bir rolü olan D vitamini, özellikle hamile kadınlarda sağlıklı şekilde kilo almayı destekleyen vitaminler arasında bulunuyor.

D vitamini kemik yapısını kuvvetlendirdiği için kilo alma sürecinin büyük bir parçası olan yapılacak olan düzenli egzersize karşı vücudun direncini arttırır.

B1 Vitamini: Suda çözünebilen B vitaminlerinden bir tanesi olan tiamin(B1 Vitamini) iştah açıcı özelliği sayesinde kilo almayı kolaylaştırabilir.

Tiamin açısından zengin olan esmer pirinci, eti ve tam tahıllı ekmekleri beslenmenize ekleyerek bu vitaminden yararlanabilmeniz mümkündür.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir