Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Patatesin cilde ve sağlığa faydaları nelerdir?

Patatesin cilde ve sağlığa faydaları nelerdir?

Patates yer altında yetişen yumru kısmı yenilebilen bir besindir. Patates bitkisinin yapraklarından da farklı çeşitlerde yiyecekler elde edilmektedir. Patates bütün sene boyunca bulunabilmektedir.

Patates, buğday, pirinç ve mısırda sonra dünyada en fazlatüketilen dördüncü gıda kaynaklarından biridir. Patates önemli oranda besin ve bitkisel ürün içerir. Genellikle sağlık bakımından çok yararlı ve güvenle tüketilebilecek besin kaynakları içerisinde yer alır.

Patates A,C, K, B6, E vitaminleri içermesinin yanı sıra folatlar bakımından da zenginidir. Tam bir potasyum kaynağı olan patates ayrıca kalsiyum , demir, bakır, magnezyum, manganez içermektedir.

Patatesin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Cilt Sağlığına Yararları

Patates en fazla cilt sağlığı açısından yararlıdır. Bu özelliği nedeniyle çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Patates göz etrafında meydana gelen siyah halkaların giderilmesine yardımcı olur. Bunları gidermek için önce gözlerinizi kapatın ve üzerine bir selpak koyun. Daha önce dilimleyerek hazırlandığınız patatesleri gözlerinizin üzerine koyarak 15-20 dakika bekleyin. 20 dakika geçtikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu uygulama gözlerin etrafında meydana gelen siyah halkaları yok edecektir.

patates cilt bakimi

Siyah Lekeleri ve Kırışıklıkları Giderir

Cilt sağlığı bakımından patatesin diğer bir faydası cilt üzerinde oluşan kırışıklık ve siyah lekeleri gidermesidir. Kırışıklıkları gidermesinin yanı sıra cilde doğal bir yumuşaklık katar. Siyah lekelerden kurtulmak için blenderde iyice öğütülmüş patatesi 5 dakika süresince cilde uygulayın ve sonra ılık suyla cildinizi yıkayın. Bunu düzenli biçimde 20 gün boyunca yapın. Bu uygulama vasıtasıyla siyah lekelerden kurtulabilmeniz mümkün.

Güneş Yanıklarını Tedavi Eder

Güneş yanıkları açısından harika bir tedavi yöntemi olabilir. Bunun için ise dilimlediğiniz patatesi yanık olan bölgeye koyun ve daha sonra 10 dakika bekleyin. Güneş yanıklarının sebep olduğu ağrıyı azaltır ve güneş ışınlarının verdiği hasarı ortadan kaldırabilir.

Kuru Ciltler İçin Patates

Kuru cilde sahipseniz günde birkaç dakika ayırarak patates vasıtasıyla bu sorundan kalıcı biçimde kurtulabilirsiniz. Rendelediğiniz patatese bir miktar hakiki yağ katıp cildinize maske biçimden 20 dakika boyunca uygulamanız cildinizin yumuşamasını ve nemlenmesini sağlayabilir.

Cildi Temizler

Rendelediğiniz patatesi yüzünüze 10 dakika boyunca masaj yardımıyla uygularsanız, cildinizi yağlardan ve ölü hücrelerden temizlenmesini büyük ölçüde sağlayabilirsiniz.

patatesin cilde faydalari

Saç Sağlığını Korur

Patates, saç sağlığı bakımından da çok yararlıdır. Saç macunlarında yaygın biçimde kullanılır. Patatesi rendeledikten sonra 6-7 damla limon suyu ve bir tane yumurta ile karıştırın. Daha sonra elde edeceğiniz karışımı saçlarınızın kök kısımlarına 20-25 dakika boyunca uygulayın. Bu uygulama saçlarınıza şampuan etkisi ve doğal bir parlaklık kazandıracaktır.

Saç Toniği

Bir miktar suda patatesin kabuklarını haşlayarak suyunu saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu vasıtayla saçlarınıza doğal bir renk katabilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınızın renk tonunu da bu şekilde koyulaştırabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Engelleyebilir

İki kaşık aloe vera, bir yemek kaşığı patates suyu  ve bir kaşık balı karıştırarak saçlarınıza masaj yardımıyla uygulayın ve 2 saat bekletin. Bu uygulamanın ardından şampuanla saçlarınızı iyice yıkayın. Bu sayede saçlarınızın dökülmesini önleyebilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Patates düşünülenin tam tersi kilo vermeye yardım eder. Kişiye uzun süre tokluk hissi vermektedir.

Enerji Verir

Patates müthiş bir enerji deposudur. Yoğun oranda vitamin ve mineral içerir. C vitamini bakımından çok zengin olan patates ayrıca B vitamini ve potasyumu bol oranda içerir. Diğer mineralle bakımından da zengin olan patates büyük enerji katar.

patatesin faydalari nelerdir

Sindirim Sistemi için Yararlıdır

Patates genellikle sindirilmesi zor olan sert bir besin değildir. Sindirim sistemini çok yormaz. Aynı zamanda mide sağlığı açısından önemli olan asit oranlarını dengelemeye yardımcı olur.

Bağırsak Sağlığını Faydası

Sindirim sistemi sağlığını koruyan patates, bağırsak hareketlerini çoğaltır. Kabızlık ve şişkinlik sıkıntısını giderebilir.

Strese Karşı

Patates hücre sağlığı açısından önem taşıyan B6 vitaminini bol oranda içermektedir. Düzenli biçimde patates tüketimi stres sıkıntılarıyla daha etkili mücadele etmemizi sağlar.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir