Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Zeytinyağı Lekesi Nasıl Temizlenir

Zeytinyağı Lekesi Nasıl Temizlenir

Zeytinyağı lekesi ne ile çıkar?

En zor lekelerden birisidir yağ lekeleri. Özelikle sevdiğimiz bir kıyafetteyse bu leke bizi gerçekten çok üzer. Ancak her şeyin bir çözümü olduğunu unutmayın;) Şimdi gelin zeytinyağı lekesi nasıl ve ne ile çıkar öğrenelim.

  • Lekenin üzerine bolca karbonat döküp kuru bir diş fırçası ile çok bastırmadan fırçalayın. Siz fırçaladıkça karbonat yağı emeceği için topak topak olacaktır. Karbonatı silkeleyip yeni karbonat koyun ve 1 kez daha fırçalayın. Son olarak lekenin üzerine leke çıkarıcı döküp 10 dk. bekletin ve çamaşır makinesine atıp yıkayın.
  • Yağ lekeleri için bulaşık sabunu veya deterjanı kullanabilirsiniz. Bulaşık deterjanlarının limon gibi özlü olanlarını daha fazla asit içerdikleri için tercih etmeyin. Ancak bu yöntemi açık renkli kıyafetler için kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü koyu renkli kıyafetlerin rengini değiştirebilir bu yöntem.

zeytinyağı lekesi nasıl temizlenir

Pamuklu kumaşlardan zeytinyağı lekesi nasıl çıkartılır?

Pamuklu kumaşları ıslatmadan önce susuz kuru sabun ile iyice oyunuz, sonra normal yıkama işlemini yapınız.

Yünlü kumaş ve ipek kumaşlardan zeytinyağı lekesi nasıl çıkartılır?

Yün ve ipek kumaşların üzerine tuz, karbonat, talk pudrası veya çöven otu tozu serpiştirin. Bu tarz maddeler yağ lekelerini emecektir. Emilen zeytinyağı lekelerini güzelce ovarak siliniz, benzin ve tinerli bir bez ile yeniden siliniz, sonra kumasın altına ve üstüne kağıt havlu veya peçete koyarak ütüleyiniz.

Kadife kumaşlardan zeytinyağı lekesi nasıl çıkartılır?

Kadife kumaştaki zeytinyağı lekesini kumaşın ters tarafına, benzin veya tinere bandırılmış bir bez ile fazla bastırmadan tampon yaparmış gibi siliniz. Leke çıktıktan sonra nemli bir bez üzerine koyarak bol buhar ile ütüleyiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir