Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Fayans Temizliği Nasıl Yapılır

Fayans Temizliği Nasıl Yapılır

Deterjan ile fayans temizliği:

  • Marketlerde, fayans temizliğinde kullanılabilecek pek çok ürün satılmaktadır. Banyo ve mutfak yüzeylerine uygun sıvı ve krem temizlik malzemelerini sünger yardımıyla uygulayarak fayansları temizlememiz mümkün.

Doğal malzemelerle fayans temizliği:

  • Fayans ve derz temizliğinde doğal malzemeleri de tercih edebiliriz. Bunun için de bilinen en iyi doğal temizleyici olan saf sirkeden (beyaz sirke) yardım alabiliriz. Bir kabın veya püskürtme yapabileceğimiz bir şişenin içine yarı yarıya ılık su ve saf sirkeyi koyuyoruz. Temizlemek istediğimiz bölgenin üzerine karışımımızı uyguluyoruz. Ardından bulaşık süngerinin sert yüzeyiyle iyice ovuyoruz. Son olarak ılık su ve yumuşak süngerle karışımı temizliyoruz. Bu işlemi ihtiyaç duyduğumuz kadar yapabiliriz.
  • Bir diğer çok etkili yöntem ise karbonat-çamaşır suyu karışımı kullanmak. İhtiyacımıza göre dilediğimiz büyüklükte bir ölçü kabıyla 3 ölçü karbonatı, 1 ölçü çamaşır suyu ile iyice karıştırıp macun kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Yüzeyin üzerine biraz su döküyoruz. Böyle karışımımızı yaymamız daha kolay oluyor. Büyün yüzeyi bu karışımla kaplıyoruz. Özellikle derzlere gelmesine özen gösteriyoruz.

fayans nasıl temizlenir

Yayma işlemini bir fırça yardımıyla yapabiliriz. Yarım saat kadar karışımı yüzeyde bekletiyoruz. Ardından bir bulaşık süngeri alıyor ve yüzeyde duran karışımı tek bir yönde silerek topluyoruz. İşlemin temizleme kısmı biraz zahmetli ama sonuç iyi olacağından bu zahmete değer. Temizledikten sonra fayanslarımız beyazlamış ve temiz oluyor. Karışımımızın içinde çamaşır suyu olduğundan yere veya üzerimize gelmesinden kaçınmalıyız.

https://youtu.be/a5QI7aAH5tg

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir