Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Tüm Detaylarıyla Hardaliye

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir adıyla anılmaktadır. Eskiden beridir topraklarımızda birçok yerde yapılmış olan bağcılık, Trakya’dan Tekirdağ’a ve oradan da Hoşköy, Uçmakdere gibi birçok bölgeye yayılmış bulunmaktaydı. Bu bölgelerden çıkagelmiş bulunan hardaliye, özellikle 17.yy da Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde dahil geçmektedir.

 Osmanlı Döneminde de üretimine rastlanan hardaliye, üzüm şırasını geleneksel yöntemler kullanarak koruyabilme amacıyla yapıldığı düşünülmektedir. Bununla birlikte Cumhuriyetin kurulmasına yakın yıllarda, İstanbul’da Kırk Kilise Hardaliyesi adıyla satışının yapıldığı bilinmektedir.

  Mustafa Kemal Paşa, Cumhuriyet döneminde Kırklareliye bir ziyaretinde, kendisine sunulan hardaliyeyi bir hayli beğenmiş ve ülkemizin milli içeceği olarak tanıtılıp, üretilmesini istemiştir. Fakat bu konuda herhangi bir girişim olmamıştır. En son 2010 yılında bir grup girişimcinin Kırklareli Kızılcıkdere Organize Sanayi sitesinde hardaliye fabrikası kurmasıyla birlikte ilk defa seri üretime geçilmiştir.

yiyecek, sebze, taze, kalabalık içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Hardaliye Nedir?

 Hardaliye, üzüm kabuğu ve üzüm çekirdeği birlikte ezildikten sonra, içine vişne yaprağı ve hardal tohumu ilave edilerek hazırlanan, özgün bir kokusu ve içimi olan, alkolsüz içecektir. Özellikle ekim, kasım gibi aylarda üzümlerin iyice olgunlaşmasıyla birlkte, bağbozumu zamanında geleneksel birçok yöntemle üretilen Hardaliye, 2017 yılında, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi işaret ve geleneksel ürün adı alarak Kırklareline tescil edilmiştir. 

Hardaliye üretiminde, siyah ve kırmızı kokulu üzümler kullanılır. Bu nitelikteki üzümler arasında en çok tercih edilenleri; Papazkarası, Merlot, Öküzgüzü ve Cabaretdir. Üretilen hardaliyenin tam olarak olgunlaşması için ortam sıcaklığının 20-25 derece arasında olması gerekmektedir. Tam olarak içime hazır hale gelmesi için 20-23 gün arası beklemelidir.

İlginizi Çekebilir: Hardaliye Fiyatları

Hardaliye Faydaları Nelerdir?

Birçok derde deva bu mucizevi içecek, bugünlere kadar hiçbir şekilde doğallığını kaybetmeden gelmeyi başarabilmiş ender içeceklerdendir. Üzümün öz suyundan elde edildiği için, ,içerisinde ilave su ve şeker bulunmamaktadır. Bu değerli içeceğin bütün tadı ve kokusu, üretildiği topraklardaki doğal üzümlerin esintisini yansıtır.

 Hardaliye, içerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde, birçok hastalığa şifa olabilmektedir. Özellikle günde 2 bardak tüketildiğinde;

  • Kanser hastalıklarına karşı vücuda direnç kazandırır.
  • İştahsızlık ve yorgunluğa iyi gelir.
  • Kemik ve ilik gelişimine faydalıdır.
  • Mikrop sebepli hastalıklara karşı etkilidir.
  • Tansiyonu düşürmede etkilidir.
  • Yaşlanma etkilerini geciktirir.
  • Öksürük, astım gibi hastalıkların tedavisinde çok faydalıdır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
yiyecek, sebze, taze, kalabalık içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Hardaliye Fiyatları Nelerdir?

 Ülkemizde, süt ve süt ürünleri dışında probiyotik içecek özelliği bulunan nadir içeceklerden birisi olan hardaliye, özellikle süt ve süt ürünleriyle pek arası olmayan tüketiciler için oldukça iyi bir alternatif konumundadır.

 Kırklareli’nin doğal ve katkısız bu mucizevi içeceği, içerdiği birçok kalitede üzüm ve vişne yaprağı harmanıyla birlikte en uygun fiyatla satışa sunulmaktadır. Birçok boyda ve miktarda satılmakta olan hardaliye, en organik ve doğal bir şekilde kapınıza kadar teslim edilmektedir.

Hardaliye Nerelerde Satılır?

 2010 yılında Kırklareli Organize Sanayi Sitesi’nde seri üretime geçirilen hardaliye, son yıllarda daha çok tanınmış olmakla birlikte birçok market ve organik ürün mağazalarında bulunabilmektedir. Bu mağazalarda birçok marka hardaliye bulunduğundan, organik ve doğal olanını tercih etmek oldukça önem taşımaktadır.

 Trakyadangetir.com kalitesi ile birlikte, kırklarelinin en doğal ve katkısız üzümlerinden elde edilen hardaliye çeşitlerimizi, sitemiz ve şubemiz üzerinden sipariş ile birlikte en hızlı şekilde adresinize teslim etmekteyiz. 17 yıllık güven ve tecrübe ile Trakyadangetir.com, her zaman en doğalı mottosuyla sizlere hizmet vermekten gurur duymaktadır.

 Trakyadan Getir ekibi olarak bu yazımızda tüm detaylarıyla hardaliye, hardaliye nedir, hardaliye faydaları nelerdir, hardaliye fiyatları nelerdir ve hardaliye nerelerde satılır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Daha detaylı bilgi alabilmek ya da farklı ürün seçenekleri için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Evde Doğal Sabun Nasıl Yapılır

Sabun yapmak için gerekli olan malzemeler; 16 gram sodyum hidroksit (kostik) Aromaterapik yağ ( istediğiniz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir