Anasayfa / Yaşam / Evlilik / Gelin Kaynana Sorunu Çözülür mü?

Gelin Kaynana Sorunu Çözülür mü?

Çözümü olmayan, olmayacak olan, her ortaya atıldığında insanı gülümseten, hakkında sürekli espriler üretilen, ama aslında derinden derine bir dert olan konu nedir diye sorulacak soruya verilecek tek yanıt vardır; bu da kaynana gelin sorunudur. Psikologlar ve ailenin diğer büyükleri anlayışlı olun, karşılıklı olarak taraflar birbirlerine sevgi ve saygı duymalı gibi öğütler verse bile, içtenlikle söylemek gerekirse aslında bu sorunun temelde pek çözümü de yoktur.

evlilik sonrası

Çünkü bizim annelerimiz çocuğun yetişme sürecinde, yani her şeyi belirleyen 0-6 yaş evresinde içinde, özellikle erkek çocuklarını yetişmekte olan ayrı bir birey olarak değil, kendilerine bağlı, annelerine hayran bir çocuk olarak yetiştirmekteler. Bu da erkeğin ilerdeki yaşlarda annesi ile eşi arasında denge kuramaması ve eşini sürekli annesiyle kıyaslaması sonucunu doğuruyor. Kızlar içinse sorun erkeğin annesine değişmeyen bir ön karar ile bakmasıdır.

gelin ve kaynana

Yıkılması Gereken Ön Yargılar

Sorunların tatlılıkla halledilmesi için her iki tarafında üzerine düşenler var. Ama galiba kayınvalidelere daha çok iş düşüyor. Doğurup büyüttüğü, yıllarını verdiği oğlunu bir başka kadın ile paylaşamama psikolojisinden ne olursa olsun kurtulmaları gerek. Yeni bir yuva kuran gençlerin ev düzenine karışmak, habersizce evlerine sık sık gitmek, gelin hanımı sürekli eleştirmek ve en önemli konulardan biri olan torun konusunu ikide bir açmak eninde sonunda sorun yaratacaktır. Gençler her özel günde size gelmek zorunda da değillerdir, bu beklentilerden vazgeçilmesi en iyi çözüm olacak.

Sevgili kayınvalideler, bütün bu konuları artık oğlunuzun mutluluğu için aşmanız gerekmektedir. Siz her zaman gençlerin yanında olmayın, artık gençler bir dertleri olduğunda sizden yardım istemek için gelsinler. Onların ayrı bir hane olmalarına izin verin. Bana da kendi kaynanam zaten aynısını yapmıştı gibi düşünceleri atın kafanızdan.

kaynana

Gelin Değil Kız Evlat Olabilecek misiniz?

Konunun karşı tarafı olan gelin kızlarımızın da yapması gerekenler var. Ne olursa olsun kayınvalidenize karşı ön yargılı olmayın. O bir anne ve O olmasaydı eşiniz de olmayacaktı, bunu hep hatırlayın. Siz yeni nesilsiniz, yenilikleri daha kolay kabul edebilirsiniz. Bu yüzden gelin değil, kız evlat olabileceğinizi de hissettirin ve hep dürüst davranın. Kayınvalideniz iyisiyle kötüsüyle sizin kayınvalidenizdir, başkasıyla hakkında konuşmayın.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Fener Taraftarından Şükran Ovalıya Küfür!

Caner Erkin Fenerbahçeden Beşiktaşa transfer olduktan sonra Fenerbahçeyle ilgili fotoğraflarını silmiş sonrasında , fotoğrafları niçin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir