Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Kedi Kumu Nasıl Temizlenir

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir

Yavru bir kedinin ilk öğrendiği şey tuvalet eğitimidir. Bu son derece kolaydır. Çünkü kediler tuvaletlerini nasıl yapacaklarını genellikle annelerinden öğrenmiş olurlar. Sokaktan sahiplendiğiniz bir kedi de tuvaletini toprağa yapıp kapatma iç güdüsüne sahip olduğundan ona uygun hazır kumlarla bu eğitimi evde kısa sürede verebilirsiniz. Kedi yavruysa ve sokak görmemişse de aynı iç güdüye sahiptir.

Eğer topaklaşan kedi kumu kullanıyorsanız, temizliğini de oldukça kolay yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey küçük bir kum küreğidir. Kumun yapısı gereği kedi idrarını yaptığında kum idrarı emer ve topaklaşır. Islak topakları ve kedi kakasını elekle bir poşete toplayın. Temizlik sırasında eldiven kullanmanızı tavsiye ederiz. Kum azaldıysa temiz kum ilave edin. Kedi tuvaletini ayda bir tamamen döküp, kabını da çamaşır suyuyla yıkayın. İyice duruladıktan sonra kurumasını bekleyin. Yıkama sıklığını azaltmak için tuvaletlere özel, ipli poşetlerden kullanabilirsiniz. Poşeti kaba geçirerek ardından 6-7 cm yüksekliğe ulaşana kadar temiz kumla doldurun.

kedi kumu nasıl değiştirilir

Kristal silika kumun özelliği gereği silika idrarı emer. Kedinin kakasını da eldivenle ya da kürekle alabilirsiniz. Silika kum kullanıyorsanız aynı şekilde 15 gün ya da ayda bir tüm kabı yıkamalısınız.

Çam kedi kumu temizliği de oldukça kolaydır. Çam ağacının talaşlarından üretilen kedi kumu doğaldır ve kediniz için oldukça sağlıklıdır. Kedi idrarını yaptığında talaşlar tozlaşır. Arada bir kum kabını sallayarak temiz talaşların yukarıda kalmasını sağlayın. Kedinin kakasını da kürekle temizleyin. Kum tamamen tozlaştığında tuvalete döküp sifonu çekebilirsiniz. Hiç bir zararı yoktur. Kum kabı boşaldığında çamaşır suyuyla yıkayıp durulayın. Ardından temiz çam kedi kumunu kaba boşaltın.

https://youtu.be/TcE_0Z_C_C4

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir