Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananas, görüntüsü itibariyle birçok meyveden farklılık taşır.  Dış kısmı dikenli, çapraz çizgili, yeşil yapraklı ve altın rengindeki görüntüsüyle diğer meyvelerden farklıdır.  Tropikal lezzet içeren ananas, her mevsimde çarşıda pazarda yer alabilir.  Tabii ki güzel görüntüsü ve tadı yanında sağlık bakımından çok yararlı bir meyvedir.

Ananas, içerdiği zengin A ve C vitaminin yanı sıra, kalsiyum ve potasyum yardımıyla çok geniş bir alanda sağlığımıza yarar sunar.

Ananasın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İçerdiği çok orandaki besin kaynaklarıyla ananasın sağlığa olan yararları saymakla bitmez. Anti kanser özelliğinden kalp sağlığına, sağlıklı dişlerden serbest radikallerin engellenmesine  kadar birçok bakımdan sağlığa yararlıdır.

ananasin faydasi

Serbest Radikalleri Önler

Ananas, zengin bir antioksidan deposudur. Bu serbest radikaller, kalp ve kanser ve hastalıklarına sebep olurlar. Antioksidan özelliği de vücutta dolaşan serbest radikalleri engeller ve hücrelerin yenilenmesine yardım eder.

Soğuk Algınlıklarına Yararlı Gelir

Ananas bol oranda C vitamini içermesi nedeniyle mikrobik enfeksiyonlara karşı büyük etki gösterir. Bunun yanı sıra ilaç tedavilerine katkı sağlar, özellikle öksürüğe karşı önemi bulunmaktadır.

Güçlü Kemikler

Zengin oranda içerdiği manganez, insandaki kemik ve bağ dokularını kuvvetlendirir. Günde bir fincan ananas tüketimi, bünyede ortalama %73 manganez sağlar.

Sağlıklı Dişler

Ananasın diş sağlığı açısından önemli bir besin maddesi olduğu bilinir. İçerdiği zengin miktardaki besin kaynaklarıyla çürümeyi önler ve diş minelerini güçlendirir.

ananas

Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta)

Makula Dejenerasyonu, bir göz problemidir. Genellikle sigara kullanımına ve yaşlanmaya bağlı olarak oluşur. Ananasın içerdiği zengin orandaki beta karoten, bu rahatsızlığın çözülmesine büyük ölçüde yardımcı olur.

Boğaz Ağrısı, Gut, Sinüzit ve Şişkinliklere İyi Gelir

Özellikle sinüziti engelleyen bromelain maddesi bakımından çok zengin bir meyvedir. Ananas, bu madde vasıtasıyla sinüzitin tedavisinde etkili olur. Bunun yanında boğaz ağrısı, gut ve şişliklere iyi gelir.

Kanserden Korur

Kanser hastalıklarına sebep olan serbest radikalleri engelleyen ananas, ayrıca hücreleri bu hastalığa karşı kuvvetlendirir ve hasar gören hücreleri ise tedavi eder.

Kalp Sağlığını Korur

Kalp sağlığı açısından en önemli gıdalar arasında yer alır. Kalp sağlığı için risk olan serbest radikalleri önlemesinin yanında, kişideki kolesterol seviyesini düzenler. Antioksidan özelliği sebebiyle damar hastalıklarından da korur.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Diyet lifleri içeren besinler, sindirim sitemi sağlığına önemli katkı sağlar.  Ananas, bol oranda diyet lifi içerir. Sindirim siteminin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirmesine destek olur.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

İçerdiği bol orandaki C vitamini vasıtasıyla bağışıklık siteminin en önemli dostlarından bir tanesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve genel olarak bütün organların sağlıklı bir düzende görevlerini yerine getirmesine katkı sağlar.

Bronşit Hastalığında Etkisi

Ananas anti-inflamatuar özellikliği bulunur. Genellikle bronşit hastalığı nedeniyle ortaya çıkan  bronş iltihabını azaltmaya yardım eder.

Hipertansiyonu Önler

Hipertansiyon sorunlarının çözümüne yardımcı olur. Genelde hipertansiyon hastalarına ananas diyeti önerilmektedir. Potasyumu yüksek oranda bulunan ananas ayrıca kan basıncının dengeler.

annasin fayasi

Bağırsak kurtlarından Kurtarır

Ananas sindirim enzimi olan bromelain maddesi içermektedir. Bu özelliğinden nedeniyle bazı bağırsak parazitlerini ve kurdunu dökmede önemli rol oynar.

Cilt Sağlığına Faydası

İçerdiği besinler yardımı ve antioksidan özelliğiyle deride oluşan enfeksiyonları önler. Cildi güçlendirici özelliği vardır. Akne hastalığına karşı etkilidir. Cildin yaşlanmasını geciktirir. Dokuların ve hücreleri yenilenmesini sağlar.

Saç Dökülmesini Engeller

Ananas barındırdığı yüksek orandaki C vitamini vasıtasıyla saç dökülmesine engel olur. Ayrıca saç köklerini besler.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir