Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

Hemen hemen tüm beslenme uzmanları (çok az karbonhidrat tüketimi ve protein ağırlıklı beslenme önerenler hariç) beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketilmesini önermektedir. Tam buğday ekmeğinin normal beyaz ekmeğe göre avantajı daha çok besin lifi içermesidir.

Tam Buğday Ekmeği Nelere Yararlı Bakalım;

-Kolesterol: Buğday ekmeğinin “kötü kolesterol” olarak bilinen, vücuda zararlı kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Özellikle de kolesterolü bir çıkıp bir inen kişiler için tam buğday ekmeği iyi bir dengeleyici olmaktadır. Düzenli olarak tam buğday ekmeği tüketerek kolesterolünüzü dengede tutabilirsiniz.

tam buğday ekmeği

-Sindirim Sistemi: Tam buğday unundan hazırlanan ekmek lif yönünden değerlendirilirse beyaz ekmeğe göre daha fazla lif içeriğine sahiptir. Lifli gıdalar, sağlıklı beslenme programlarında ciddi bir yer tutmaktadır. Lifli yiyeceklerin en belirgin özelliği ise bağırsak hareketliliğini sağlaması ile birlikte kabızlığı önlemesidir. Tuvalet problemi yaşayan insanların bolca lifli gıdalar tüketmesi gerekirken aynı zamanda beyaz ekmek yerine de tam buğday ekmeği yemesinin önemi buradan kaynaklanır. Çünkü beyaz ekmek hazırlanırken buğdayın ruşeymi (buğdayın çekirdek kısmı) ve kepeği ayrılarak beyaz ekmekten çıkarılır. Oysa buğdaydaki lif deposu da kepeğinde ve ruşeym kısmında olmaktadır. Bu sebeple de beyaz ekmek tam buğday ekmeğine oranla çok daha az lif içermektedir.

– Mineral ve Vitaminler: Tam buğday ekmeğinin besin değeri oldukça yüksektir. Gerek v gerek mineral gerek vitamin bakımından beyaz ekmeğe göre çok daha fazla zengindir.  Tam Buğday Ekmeği B1, B2, B3, B9 (folik asit) ve E vitamini içermektedir. Tam buğday ekmeğini normal beyaz ekmekten ayıran bir diğer önemli nokta da budur. Çünkü beyaz ekmek işlenişi sırasında, bahsettiğimiz bu vitaminlerin çoğunluğunu kaybeder. Tam buğday ekmeğinde ise bu vitaminlere ulaşmak mümkündür. Bu vitaminlere ek olarak demir, selenyum, potasyum minerallerini de bulundurur.

buğday ekmeği faydasi

-Kilo Vermek: Uzun süreli bir tokluk hissi yaratması sebebi ile diyet listelerinde sık sık görülen  tam buğday ekmeği, beyaz ekmeğe göre daha besleyici olmakla beraber aynı beyaz ekmek gibi yüksek oranda kalori değerine sahiptir. Yani 5 dilim normal beyaz ekmeğin yerine 5 dilim tam buğday ekmeği koymak kilo vermenizi sağlayamaz. Ama günde 1 dilim ekmek yiyecekseniz bunun tam buğday ekmeği olması alabileceğiniz mineral, vitamin ve besin lifi bakımından da beyaz ekmeğe göre çok daha avantajlı olacaktır. 1 kalın dilim beyaz ekmekte (+- 40 gr) ortalama 100 kalori, bulunurken, 1 dilim tam buğday ekmeğinde ise ortalama 85 kalori bulunmaktadır.

-Yüksek Tansiyon: Tam buğday ekmeği, tansiyon hastalığı olanlarda kan basıncının kontrol altında tutulması için önerilen potasyum, besin lifi, magnezyum, demir, folat ve selenyum mineralleri bakımından oldukça zengin olduğundan tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilmektedir. Hem tansiyonu hem de kolesterolü düşürmesi sebebiyle tam buğday ekmeği için genellikle kalp sağlığı için yararlı bir ekmek türü diyebiliriz.

beyaz ekmek

Tabii “kontrollü olarak tüketildiğinde” kelimesinin de altını çizmekte fayda var. Çünkü tam buğday ekmeği, tansiyon hastalarına önerilmeyen sodyum bakımından da zengindir. İnce 1 dilim tam buğday ekmeği, sağlıklı bireyler için önerilen günlük sodyum miktarının %6’sını tek başına karşılamaktadır.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir