Anasayfa / Magazin / Ünlüler / Arif Sağ Kimdir?

Arif Sağ Kimdir?

 

Arif Sağ 1945 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesi Dağlı köyünde dünyaya gelmiştir.Ufak  yaşlarından itibaren saz çalmaya başlamıştır… İstanbul’a geldiğinde  Aksaray Musiki Cemiyeti’nde Nida Tüfekçi’ nin öğrencisi olmuştur. Müzik altyapısını kısa zamanda oluşturmayı başarmıştır.. Sağ 60’lı yılların sonunda TRT Kurumuna (İstanbul Radyosu) bağlama sanatçısı olarak başlamıştır.Müzikte  45’lik plak dönemi olarak adlandırılan ve yaklaşık 20 sene devam eden bu sürecin en parlak isimlerindendir Arif Sağ… Kendine ait bestelerini sanatçı arkadaşlarına okutmuştur. . Yaptığı müzik türü   bir tür arabesk- fantazi benzeridir; ve  bestelerinde ise yerel motifleri ( yer yer pasajları) çok sık kullanmıştır.. Bu da onun halk müziğinden kopamadığı gerçeğinin işaretidir.

Sağ 1976 yılından itibaren Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda (İTÜ) öğretim görevlisi olarak çalışamaya başlamış olupbu görevinden 1982 yılında ayrılarak özel çalışmalara ağırlık vermiştir.Bir çok ünlü sanatçıya kaset çalışmalarında yardımcı olmuştur.  “Muhabbet” serisi, “Resital 1 ve II”, “İnsan Olmaya Geldim”, “Halay”, “Duygular Dönüştü Söze” albümlerinden birkaçıdır.

 

Hakkında

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir?

  şair, yazar, düşünür akademisyen, milletvekili 23 Haziran 1901 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir.Tanpınar Baytar Mektebi’ne girmiştir.Fakat …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir