Bebeğinizin Kaka Rengi Ne Anlama Geliyor?

Çocuklarımız hayattaki en önemli varlıklarımızdır. Onların her zaman mutlu olması, sağlıklı olması ve geleceğe güvenle hazırlanması ailelerin en fazla temenni ettiği durumdur. Ancak bazı sebeplerden dolayı çocuklar mevsim şartlara göre rahatsızlanmakta ve ayakta ya da yatarak tedavi görmekteler.

bebek kakası

İnsanların hastalıkları konusunda hekimlere bilgi veren unsurlardan birisi kansa diğeri de idrar veya gaytadır. Yeni doğmuş bebeklerin tuvaletlerin rengi de hastalık hakkında hekimlere çağrışımda bulunur. Çocukların kaka yapması sindirim sistemlerinin sorunsuz çalıştığı gösterir.

Ancak kakanın farklı renklerde olması ise bazı hastalıklara çağrışımda bulundurabilir, örneğin bebeklerde kaka rengi çok koyu bir yeşil şeklinde ise bu durum bebeğin kanında yüksek oranda demir olduğunu gösterir, kırmızı veya beyaz renkte olan kaka ise bebekte ciddi sağlık problemlerinin olduğunun veya olacağının habercidir. Dünyaya merhaba diyen bebeklerin ilk kakalarının rengi siyahtır.  Kokusu olmayan ve yeşili andıran bu kaka tıp dünyasında mekonyum olarak isimlendirilir.

Bebeğiniz kaka rengi anneyi emdikten sonra renk bakımından değişmeye başlar ve kahverengiye döner. Ancak bebeğiniz emmesine karşı dışkı renginde halen kahverengiye dönmedi ise bu konuda hekim yardımı almak gerekebilir. Annesini emen bebeklerin dışkıları daha sonra hardal sarısı olarak ifade edilen sarı ile kahverengi arasında bir renge döner, bu durumda yine çocukların sağlıklı olduğunu sindirim sistemlerinin sorunsuz olarak çalıştığını gösterir.

bebeklerde yeşil kaka

Kırmızı ve Beyaz Kaka Rengine Dikkat

Hardal sarısı şeklindeki dışkılarda beyaz beneklerin görülmesi ise süt kalıntılarıdır. Bu da bebeğin sindirim sisteminin tam anlamıyla olması da yine normal şekilde çalıştığını gösterir.  Bebeklerde görülen kaka renklerinden birisi de yeşildir. Özellikle yeni doğmuş bebeğin anneyi ilk emmesinden sonra görülen bu renk normal sayılabilecek bir durumdur. Aynı zaman da yeşil kaka çocukta demirin var olduğu gösteren önemli fizyolojik etkilerden birisidir.

Çocukların dışkılarında görülen ve önemli sağlık problemi olarak ifade edilen kak renklerinden birisi ise kırmızıdır.  Genelde kabızlığın habercisi olarak ifadesi olarak nitelendirilen bu renkte kan görülürse anüs kısmında yaşattığı olumsuz etkiden kaynaklıdır. Kırmızı şeklinde olan kaka durumlarında kesin olarak doktor yardımı alınmalı ve hemen tedavi edilmelidir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Çalışan Kadınlar için Pratik Bilgiler

Ev, aile, ofis,  sosyal hayata yetişebilmek için pratik bilgilerden yararlanmamız gerekiyor, aksi halde zaman da …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir