Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Biberin faydaları nelerdir?

Biberin faydaları nelerdir?

Biber, eski çağlardan beri tüketilen bir besindir. Çok eski çağlardan beri mutfaklarda yemeklere tat verme açısından kullanılan biber, ayrıca alternatif tıpta hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Biber birçok hastalığı tedavi eder ve bazı önemli hastalıklara da yakalanma tehlikesini azaltır.

Sağlık bakımından bilinen yüzlerce yararı olan biber,  yüksek oranda vitaminler ve mineraller içermektedir. Biber, diyet lifleri ve protein bakımından zengin sayılır. Harika bir A vitamini kaynağı olan biber, bununla beraber bol oranda C vitamini içermektedir. Aynı zamanda tiamin riboflavin, pridoksin bakımından da zengindir. Sodyum ve potasyum bakımında gayet zengin olan biber, kalsiyum, magnezyum ve demir başta olmak üzere birçok mineral içermektedir.

Biberin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Biberin birçok çeşidi bulunur. Kırmızı biber, çarliston biber, yeşil biber, karabiber vb. Bütün biber çeşitlerinin renkleri, tatları ve yapıları çok farklı olduğu gibi sağlık bakımından faydaları da aynı şekilde farklılık gösterebilmektedir. Ama genel hatlarıyla biber çeşitlerinin sindirim sistemi sıkıntılarını giderdiğini, öksürüğe karşı etkili olduğunu, hafif baş ağrılarına iyi geldiğini  ve kilo vermeyi kolaylaştırdığını söyleyebiliriz.

Özellikle yeşil biberin, kansere yakalanma riskini azalttığını ve kalp sağlığını korumada yardımcı olduğu belirtilmektedir. Ama biberin genel itibariyle hastalıkların tedavisinde kullanılması ve sağlık bakımından maksimum verim alınması açısından tüketimi ile beraber dozuna dikkat edilmesi önemlidir.

biberin yararlari


Ağrıları Giderir

Isı arttırıcı kapsaisin maddesi barındıran biber, spazm ya da burkulma gibi sıkıntılardan kaynaklanan ağrıların giderilmesine yardım eder. Ağrı olan bölgeye birkaç damla biber yağı sürmek ağrının kısa zamanda geçmesine yardımcı olabilmektedir.

Hafızaya İyi Gelir

Neredeyse bütün biber çeşitlerinde ‘karnosik asit’ bulunmaktadır. Biberin içerdiği bu asit ise hafıza sağlığı yanı sıra, beynin işlevlerini sağlıklı bir biçimde yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Bu konuyla ilgili yapılan birçok laboratuvar çalışması, biberin hafızayı güçlendiriğini, beyin sağlığını koruduğunu, yaşlılık sonucu oluşan unutkanlık ve parkinson hastalığı gibi rahatsızlıklara yakalanma tehlikesini azalttığını ve hatta ruh sağlığının korunmasına yardım ettiğini ortaya koymuştur.

Bu özelliği nedeniyle çocukların hafıza fonksiyonlarına katkıda yapması için ufak yaşlardan itibaren çocuklara biber tüketme alışkanlığı kazandırmakta yarar vardır.

Kanser Tedavisinde

Beyaz biberin içerdiği kapsaisin maddesinin kanserli hücrelerinin bazılarını öldürebildiği belirtilmektedir. Biberin prostat kanseri tedavisi açısından faydalı olduğu tespit edilmiştir ama bu konuda araştırmalar hâlen yapılmaktadır.

biberin faydalari nelerdir


Migrene Faydalı

Migren ağrılarının tedavisi açısından ufak bir tencereye belli bir miktar kurutulmuş biber koyarak kaynatın. Kaynama sırasında kafanızı havlu vasıtasıyla örterek buharı solumaya çalışın. 15 dakika boyunca bu uygulamaya devam edin ama buhara çok fazla yaklaşarak yüzünüzü yakmamaya dikkat edin.

Biberin Bağışıklık Sistemine Yararları

Bağışıklık sistemini destekleyerek vücudun hastalıklarla savaşma gücünü arttırır. Biberin etkili bir antitoksin olması nedeniyle kış aylarında yaygın olan üşütme sonucu oluşan grip, nezle gibi salgın hastalıklara yönelik tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Öksürük Tedavisi

Şiddetli öksürüğünüz varsa bala belli bir miktar biber tozu katıp tüketmek iyi gelir. Biber ve bal gibi besinler doğal antibiyotik özelliğe taşırlar. Bununla beraber vücutta ısı üretirler. Böylece biber kolay bir biçimde soğuk algınlığı ve öksürük hastalıklarının tedavi edilmesini yardımcı olur.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Genel olarak sindirim sistemi için çok yararlı olan biber, aynı zamanda kabızlık, mide bulantısı, gaz gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesinde yardımcı olur. Ufak sindirim sistemi sıkıntıları için biber çayı tüketmek yararlı olabilir. Biber çayı ayrıca genel sağlık açısından önemlidir.

biber cesitleri

Solunum Yolu Hastalıkları

Biberin grip gibi salgın hastalıklara ve genel ağrılara karşı etkili bir tedavi aracı olduğunu belirtmiştik  Astım, sinüzit, bronşit gibi alt ve üst solunum yolu hastalıklarını tedavisi açısından yukarıda belirttiğimiz şekilde, biberi kaynatarak buharını soluyabilir ve hastalığınızın etkisini azaltabilirsiniz.

Kalp Sağlığını Korumada Etkisi    

Vücutta çok fazla gereksiz sıvının olması, kalp sağlığını risk altına koyar hatta fazla sıvının olması, aynı zamanda akciğere aşırı basınç yaparak nefes almayı zorlaştırır. Bu nedenle vücutta aşırı oranda sıvı toplanmaması açısından biber tüketimi önemlidir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir