Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Buğday Yağı ve Faydaları

Buğday Yağı ve Faydaları

Birçok doğal reçete olarak karşımıza çıkan doğal bitkisel yağlar, güzellik ve sağlık için doğal çözüm arayanlar için ilk tercihlerden biri haline geliyor. Bu yağlardan en çok tercih edilen buğday yağının faydaları saymakla bitmiyor.

E ve B vitamini açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan buğday yağı saç ve cilt bakımında da çok etkili.İçeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sebebiyle aynı zamanda göz sağlığı, hafıza ve sindirim problemleri için de oldukça yararlı bir yağ.

Hücreleri yenileme gibi bir etkiye de sahip olan buğday yağı bu özelliği ile kırışıklıklar, saç derisi, cilt lekeleri için de kullanılıyor.  Temel olarak cilt bakımı ve saç bakımında kullanılan buğday yağı aynı zamanda yara tedavilerinde, yanık tedavisi, sivilceler, göz altı morlukları , selülit ve cilt kuruluğu gibi problemlerde de oldukça etkili bir bakım ürünüdür.

Buğday yağının içerisinde yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan bir aminoasit olan B ve  L-Carnitine (B1, B2, B3, B6), D, E vitaminleri bulunur.

Tüm bunların dışında buğday yağının faydalarını saymakla bitmiyor. Hafıza problemleri, görme bozukluğu, bağırsak ve mide problemlerinde de oldukça etkili.

 

buğday yağı

Buğday yağının faydalarını listeleyecek olursak;

-Güneş nedeniyle oluşan cilt lekeleri ve çiller,

-Yaşlanma belirtileri ve kırışıklıklar,

-Görme Bozukluğu,

-Sindirim,

-Hafıza Problemleri,

-Cilt kuruluğu,

-Sivilceler,

-Yanıklar ve yaralar,

-Selülit,

-Gözaltı morlukları gösterilebilir.

 

Buğday Yağının Saçlara Faydası

 Buğday yağının içerisinde saçların vazgeçilmezi olan keratin, E ve B vitaminleri bolca bulunmaktadır. Satılan birçok saç bakım ürünlerinin içinde “buğday özü”nün olmasının sebebi de budur. Buğday yağı gerçekten saç bakımı için muhteşem bir yağ türü. Saç dökülmelerine karşı da oldukça etkili olan buğday yağı saç köklerini derinlemesine besler , saçlara nem kazandırarak, saç kırılmalarını ve yıpranmaları önler. Saçları güçlendirir. Aynı zamanda buğday yağı saç tellerinin pürüzsüzleştirir ve dayanıklılığını arttırır.

 

Buğday yağını nerelerde bulabilirsiniz?

Buğday yağını aktarlarda, kozmetik ürünleri satılan mağazalarda, kapsül olarak eczanelerde bulabilmeniz mümkün. Buğday yağının kepekli olanından elde edilmiş olanı normaline oranla çok daha faydalıdır.

 

buğday yağ

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir