Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Burun Tıkanıklığı Nedir?

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Her organ şüphesiz vücudumuza belli bir amaç için hizmet eder. Şüphesiz ki bu organlarımız arasında en önemli olanlarından biri de burnumuzdur. Hayati önem taşıyan, nefes alışverişimizi sağlayan burun, sağlıklı bir yaşam sürmemiz için de gerekli olan nefes egzersizlerini ve vücudumuzun ihtiyacı olan oksijeni vücuda ve doğal olarak da vücudun diğer organlarına taşıyan organımızdır. Nefes almanın dışında, havayı nemlendirerek kulağımızın havalanmasını sağlayan burunda, herhangi bir sorun ile karşılaşılması anlaşılınca sadece kendisinin değil, diğer pek çok organımızın da bu durumdan etkilenmesine sebep olacaktır.

Burun konusunda uzmanların sık sık karşılaştığı en büyük sorun diğer düşme ve kaza gibi nedenlerden ortaya çıkan hasarlardan ziyade, en çok karşılaşılan durum burun tıkanıklığının gerçekleşmesidir. Burun tıkanıklığı, basit bir olay gibi görünse de bu sorunla karşılaşan kişilerin hayat kalitesini, ciddi anlamda bozmaktadır. Geçiştirilip tedavisinin aksatılması durumunda da daha başka ciddi sorunlara zemin hazırlayabilmektedir.

 

burun tikanikliği

 

Bu rahatsızlığa neden olan birtakım nedenler elbette ki vardır. Bunlar;

 • Burun içi etlerinde genişleme ve büyümenin ortaya çıkması,
 • Burunda ‘’deviasyon’’ denilen yani burun kemiklerinde bazı nedenlerden ötürü kayma meydana gelmesi,
 • Zamanla büyüyen ve burun tıkanıklığının en büyük nedenlerinden biri olan geniz etinde meydana gelen değişiklikler,
 • Toz, polen gibi içeriklere olan alerji,
 • Enfeksiyon kaynaklı gelişen rahatsızlıklar şeklinde sıralanabilir

Nedenleri:

 Belirttiğimiz üzere tıkanıklığı hemen her insanın yaşadığı, bir hayli rahatsız olduğu bir durumdur ve bu durum kendini bazı olaylar ile belli eder. Bu belirtiler;

 • Nefes almak ve vermekte güçlük,
 • Burunda tıkanıklık hissi,
 • Öksürme ve burunda kaşınmadan kaynaklı ortaya çıkan sık hapşırma,
 • Nefes almaya çalışmak ve gerekli oksijenin alınmamasından kaynaklı ortaya çıkan baş ağrısı,
 • Ortamda yer alan kokuların hissedilmesinde zorluk,
 • Tıkanıklığın neden olduğu hırıltı şeklinde sıralanabilir.

burundan nefes alamamak

Tedavisi

Burun tıkanıklığının hemen giderilmesi gereken bir faktör olduğunu ve bu duruma birçok faktörün neden olabileceğini daha önce de belirtmiştik. Bu yüzden tıkanıklığa sebep olan faktörlerin doğru bir şekilde saptanması ve tıkanıklığın olabildiğince hızlı giderilmesi konusu önemli bir noktadır. Tıkanıklığa neden olan burun içi işlevsel bozuklukların bir uzman kontrolünde olması ve eğer gerekiyorsa kemik büyümesi, geniz eti gibi etkenlerin güvenilir ve deneyimli bir uzman tarafından, bir operasyon ile giderilmesi gerekmektedir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

1)Tuzlu su: Tuzlu su hemen herkes tarafından bilinir ve her tıkanıklıkta başvurulan ilk tedavi yöntemlerinden de biridir.

2)Kara Biber: Burun tıkanıklığını gideren diğer bir bitki de karabiberdir. Bir miktar çörek otu yağına, karabiber karıştırarak burnunuzun altına uygulayın.  Burnunuz kısa bir süre sonra açılacaktır.

tıkaniklik

 

3)Sıcak Su: Sıcak su da genel anlamda burun açıcı olarak kullanılmaktadır. Ilık su ile burnunuzu temizlemeniz daha kolay olur. Burnun tıkanmasına sebep olan mukozaların yumuşatarak sökülmesini sağlar.

4)Papatya: Papatyanın su içerisinde kaynatarak ve kaynatıldıktan sonra da yanma tehlikesi olmayacak bir kaba boşaltılmasının sonucunda, çoğu zaman kafanın üzerine bir tülbentin ya da havlunun örtülmesi, papatya buharının içine çekilmesi ile ortaya çıkmış olan bir tedavi yöntemidir.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir