Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Çayın Faydaları Nelerdir?

Çayın Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde hemen herkesin vazgeçilmez içecekleri arasında olan ve ilk sırada yer alan neredeyse bir kültür haline gelmiştir. Çay Doğu Karadeniz Bölgesinde yetişmekte olan, çaygiller ailesindendir. Nemli ve yağış alan yerleri seven bir bitkidir. Kuru ve taze olarak kullanılabilir.  Çay hem kış hem de yaz aylarında gün içerisinde sıklıkla tüketilen bir içecektir. Dünyada en çok çay üretimi gerçekleştiren ülkeler arasında ülkemiz beşinci sırada yer alır. Çayın etkili maddesi tein olup içeriğinde de polifenolda bulunmaktadır.

Çayın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 Çay uyarıcı etkisi nedeniyle bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderici özelliğe sahiptir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünü önleyici etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Aynı zamanda midenin çalışmasını destekleyerek mideyi kuvvetlendirici etkisi vardır.

çay faydasi

 

Guatr, kolera gibi hastalıklarda tedavi edici özelliği de mevcuttur.

Antioksidan özelliği bulunur. Diş ve diş eti rahatsızlıklarının tedavi sürecini kısaltır.

Ağız kokusunu da engeller. Ancak çayın fazla tüketilmesi durumunda kalp çarpıntılarına, uykusuzluğa ve mide bulantısına neden olabilmektedir.

-Çayın Kolon Kanserine Faydaları

Çayın içeriğinde yer alan TF – 2 adını taşıyan polifenol kanser ile mücadelede, etkinliği bilinen bir maddedir. Çayın içeriğinde bulunan bu madde kanserli hücrelerin yok olmasına yardımcı olurken aynı zamanda sağlıklı hücreler üzerinde de herhangi bir olumsuzluğuna rastlanmamıştır. Bu nedenledir ki; çay son zamanlarda yapılan araştırmalarda kolon kanserinde, kanserli hücrelerin yok edilmesine yardımcı olduğundan dolayı çay tüketimi önerilmektedir.

-Çay Antioksidan İçerir

Vücutta pek çok hastalığa davetiye çıkaran ve asıl nedeni olan serbest radikallere karşı, çayın antioksidan içermesi genel anlamda da sağlık açısından önemlidir. Bu özelliği ile bazı  hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

çay içmek

 

– Kalp Krizi Riskini Azaltır

Siyah çay tüketmek kalp sağlığını korumaktadır. Hollanda’da yapılan bir araştırma sonucuna göre, günde 2-3 bardak siyah çay tüketen bireylerin tüketmeyen bireylere göre %70 oranında kalp krizi daha az geçirdiklerini ortaya koymaktadır. Bunun yanında siyah çay tüketimi kan pıhtılaşmasını engelleyerek felç geçirme riskini de azaltır.

-Kemik Sağlığını Korur

Düzenli olarak çay tüketimi kemik sağlığını korumaktadır.

-Çay Bağışıklık Sistemini Korur

Birtakım bilimsel çalışmalar kanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koymuştur.

çayin faydalari

 

-Çay Sindirim Sistemine Yararlıdır

 Çayın genellikle sindirim sistemine zararlı olduğu düşünülür ancak sindirim sistemine asıl zarar veren, çayla beraber aşırı miktarda şeker tüketimidir. Aynı şekilde aşırı çay tüketimidir. Halbuki az şekerli ya da şekersiz çay tüketimi sindirim sistemimiz için ve özellikle bağırsak hareketleri için yararlıdır.

-Çay Kalori İçermez

Kalori içermeyen çay bu özelliği ile kilo alma riski de taşımamaktadır. Çayın düzenli olarak tüketimi, tam tersine sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardım ederek ve kilo verilmesine etki eder.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir