Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Çörek Otunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Çörek Otunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Çörek Otunun Sağlığa Faydalarını Şu Şekilde Sıralayabiliriz;

1)Astım: 2010 yılında yapılan bir dizi laboratuvar çalışması sonucunda; çörek otunun astım hastalığında olumlu etkilerinin olduğu kanıtlandı. Bilim adamları tarafınca yapılan diğer bir araştırmalar, çörek otu yağının özelliğin solunum yolu adalelerini genişlettiği de tespit edilmiştir, diğer bir ifade ile de astım tedavisine yardımcı olduğu söylenir.

2)Boğaz Ağrısı: Çörek otu boğaz ve bademcik iltihaplarına da iyi gelmektedir.

çörek otu

 

3)Alerjik Hastalıklar: Almanya’da yapılan çalışmalarda egzama hastası ve alerjik astım olan 152 kişiye, her gün 40-80 mg çörek otu yağı içeren kapsüller verilmişi ve tedavi edilmişlerdir.

 

4)Yüksek Tansiyon:  Klinik Farmakolojisi’nin Temelleri adlı dergide yayınlanan labaratuvar araştırmaları sonucu gösterir ki; çörek otu yüksek tansiyonu düşürme noktasında önemli bir etkiye sahiptir.  Yüksek tansiyon sorunu olanlar  0.6 mg miktarda çörek otu alarak tansiyonlarının düşmesine yardımcı olabilirler. Bu aynı zamanda idrarın sökülmesine de yardımcı olmaktadır.

çörek otu faydalari

 

5)Morfin Bağımlılığı ve Toksisite Önleme: Ancient Science of Life derginde yayınlanan araştırma sonucunda çörek otunun, bağımlılık endeksiyonunu ve  morfin zehirlenmesini azalttığı ortaya konulmuştur.

 

6)Sedef Hastalığı: Sedef inflamasyona, topikal olarak uygulanması durumunda, çörek otu, epidermal patlamaları ve kalınlığı arttırmayı yatıştırmayı başardığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

7)Parkinson Hastalığı : Neuroscience Letters’da yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre, thymoquinon özünün parkinsona bağlı toksisite nöronlarını koruduğu gözlemlenmiştir.

 

çörek otu faydasi

 

8)Karaciğer Hastalığı:  Çörek otunun halk tarafından karaciğeri bazı zehirlenme türlerinden koruduğu bilinmektedir. Bu konu ile alakalı olarak yapılan bilimsel araştırmalar da bu bilginin doğru olduğunu ispatlamıştır. Araştırmalar çörek otunun, karaciğer üzerinde karbon tetrachloridin zehirli etkisini azalttığını da ortaya koymuştur. Aynı zamanda çörek otunun, karaciğer kanserinden de korunmak için etkili bir yöntem olduğu anlaşılmaktadır.

 9)Hafıza Kuvvetlendirir:  Çörek otunun hafızaya kuvvetlendirici özelliği de vardır. Bir bardak içerisinde naneye 8-10 damla çörek otu damlatın ve günde iki defa için.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir