Anasayfa / Güzellik / Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Saç dökülmesi büyük oranda kalıtsal sebeplerle meydana gelir ama yetersiz beslenme sebebiyle oluşan mineral ve vitamin eksikliklerinin de saç dökülmesine yol açtığı bilinir.

Saçlarınız eğer kalıtsal sebeplerle dökülüyor ise bunu, beslenmenizi düzenleyerek durdurmanız mümkün olmaz fakat saçlarınızın çok daha sağlıklı görünmesini ve dökülmenin de yavaşlamasını doğru bir beslenme programı ile sağlayabilirsiniz.

Saçlarınız belirli bir sebep olmadan dökülmeye başladı ise eğer başka bir hastalığın belirtisi olabileceği nedeniyle bir doktora görünmeniz tavsiye edilmektedir.

saç dökülmesi

Saç Dökülmesi ve Beslenme

-Meyveler: Birçok meyve güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli C vitamini bakımından zengindir ve aynı zamanda antioksidan etkisi yaratır. C vitamini vücudumuzdaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olurken güneşin zararlı ışınları, ısı ve hava kirliliği sebebiyle yıpranan saçların sağlığını da korumaktadır.

-Yeşil Yapraklı Sebzeler: Demir bakımından oldukça zengin olan yeşil yapraklı sebzeler demir eksikliğine bağlı saç dökülmelerini durdurmaya yardımcıdır.

Demir eksikliği; anemisinin karakteristik belirtisi saçların dökülmesi ve incelmesidir.

Demir eksikliği, kandaki oksijen seviyesini düşürür ve organlarla saç köklerindeki hücrelere yeterince oksijen taşınamamasına yol açmaktadır.

Çocuklar ve gebelik dönemindeki kadınlar demir eksikliği riski taşımaktadır. Günlük beslenmenize, bol miktarda sebze ekleyerek bu mineral eksikliğinin yarattığı problemlere karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Greyfurt, portakal, çilek, karpuz başta olmak üzere C vitamini içeren meyveler ile saçlarınızın çok daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

kuruyemişler

-Kuruyemişler: Saçlarınızın normal uzama döngüsünün korumasında esansiyel yağ asitleri,E vitamini ve sülfür içeren kuruyemişler oldukça etkilidir. Fındık,ceviz, badem gibi yemişler saçlara doğal parlaklık verir ve yerfıstığı da saç dökülmesine sebep olan tiroid bezi sorunlarına engel olan iyot bakımından zengindir.

-Deniz Ürünleri: Karides, balık ve midye gibi deniz ürünleri hormonları dengelemeye yardımcı olan ve saç köklerini güçlendiren çinko içerir. Erkek tipi saç dökülmelerinde çinko eksikliyle sık karşılaşılmaktadır.

Fakat aşırı çinko tüketimi de saç dökülmesine yol açabileceği için çinko takviyesi kullanmaya başlamadan mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

-Yoğurt: Saçların uzamasını teşvik eden protein ve kalsiyum açısından zengin olan yoğurt, aynı zamanda sindirime yardımcı da olan iyi bakteriler içerir.

– Hindi, Tavuk: Yeterli protein almadan yetersiz beslenme sebebiyle oluşan saç dökülmesini durdurmak ve sağlıklı saçlara kavuşmak pek mümkün değil.

Gerekli proteini sağlıksız, yağlı et gibi gıdalardan almak yerine daha az yağlı olan kaliteli protein kaynağı hindi ve tavuk eti tüketebilirsiniz. Ayrıca biotin ve B12 vitamini içeren yumurta da saçlarınızı güçlendirecektir.

-Fasulye: Hayvansal gıdalar yolu ile alınan protein için daha sağlıklı bir alternatif haline gelen fasulye sağlıklı saçlar için gerekli proteini sağlayabilir.

-Kabak Çekirdeği: Ceviz gibi aynı kabak çekirdeği de protein, omega 6 yağ asitleri, demir ve çinko bakımından zengindir ve tüm bu mineraller de saç sağlığını korumaya yardım eder. Her gün 1 avuç kabak çekirdeği yerseniz daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

-Havuç: Gözlere yararının yanı sıra saç derisini koruyan ve A vitamini içeren havuç sebzesi, sağlıklı saç kökleri için de tüketilebilir. Saç derisinin sağlıklı olması parlak, saçın uzaması ve dayanıklı olması açısından çok önemlidir.

saç dökülmeleri

 

-Saç Dökülmesine Karşı Beslenme Önerileri-

 -Erkek tipi saç dökülmesi, düşük yağ içeren bir beslenme programı ile tamamen durdurulamasa bile yavaşlatılabilir.

-Bazı bilim adamları,erkek tipi kelliğin ergenlik zamanında artan testosteron seviyelerine bağlar.

-Hayvansal gıda temelli olan yüksek yağ, testosteron seviyelerini arttırır ve saç köklerini de olumsuz yönde etkileyebilir.

-Proteinden oluşan saç telleri için günlük beslenme yolu ile alınan B vitaminleri ve protein oldukça önemlidir. Bu proteini yağlı gıdalar yerine mercimek, fasulye ve yoğurt gibi kaynaklardan da alabilirsiniz.

-Avrupa’da yapılan bazı çalışmalar sonunda soya proteininin saç uzamasını %15 oranında arttırdığını belirtiyor.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir