Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Fasulyenin faydaları nelerdir?

Fasulyenin faydaları nelerdir?

Fasulye baklagiller familyasından oluken genellikle kırmızı renkte yetişirler. Koyu kırmızı ve böbrek şeklinde olan fasulye demir, potasyum, protein, magnezyum gibi mineraller bakımından zengin olması nedeniyle vejeteryanlar tarafından et yerine tüketilmektedir. Ayrıca fasulyenin besleyici özelliğinin yanında güçlü antioksidanlar arasında olması sebebiyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Fasulye A, C, D, B6 ve B12 vitaminleri bakımında oldukça zengin sayılır.

Fasulyenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Fasulyenin içeriği sağlığımıza geniş bir alanda hizmet etmesini sağlamaktadır. Özellikle sindirim sistemine oldukça yararlı olan fasulye şaşırtıcı bir biçimde beyin sağlığına iyi gelir. Fasulye ayrıca kalp hastalıklarına ve kan şekerine faydalıdır. Bunun yanı sıra çok etkili bir enerji kaynağı olan fasulye genel olarak metabolizmayı hızlandırır.

Kansere Faydaları

Güçlü bir antioksidan özelliği ile sindirim sistemi sağlığını korur  ve sindirim sisteminde yer alan hücreleri serbest radikallerin etkisinden ve kanserojen maddelerden korur. K vitamini içeren fasulye, hücreleri korur ve sindirim sistemi sağlığının kanser gibi önemli hastalıklara yakalanma tehlikesini azaltmış olur.

fasulyenin faydalari

Beyin Fonksiyonları

Fasulyenin içerdiği K vitamini sinir sistemi ve beyin için çok yararlıdır. K vitaminin içeren fasulye, sinir ve beyin sağlığının korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca fasulye, beyin hücrelerinin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ihtiyaç duyulan tiamini karşılamakla görevlidir.

Kan Şekerine Faydaları

Fasulyede bulunan lifler metabolizma hızının dengelenmesini sağlamaktadır. Yemek sonrası yapılan yürüyüş kan şekerini düşürürken fasulye de kan şekerini düşüren protein bakımından zengindir.

Sülfit Detoksifikasyon

Sülfitler salata ve benzeri gıdalar hazırlamak için bir koruyucu olarak kullanılır. Fasulye ise sülfit detoxifies molibden iyi oranda içerir. Bu özelliği nedeniyle fasulye, baş ağrısı gibi sıkıntılara iyi gelmektedir. Ayrıca sülfit alerjisi olan kişiler açısından fasulye hayati önem taşımaktadır.

Sindirim Sistemine Katkısı

Fasulye sindirim sistemi hareketini sağlıklı biçimde arttırır ve artıkları bünyeden dışarı atabilmek için gerekli olan çözünmez lifler bakımında oldukça zengindir. Bu özelliği ile kalın bağırsakta diyet lifi fermantasyonuna yardım eder ve sindirim sisteminde yer alan yararlı bakterilerin sayısını çoğaltır. Ayrıca sağlıklı bağırsak hareketleri sayesinde kolon kanseri riski azalır. Fasulye bağırsak hareketlerini arttırması nedeniyle kolon kanserine yakalanma tehlikesini de azaltmış olur.

fasulyenin yararlari

Kalp Sağlığına Yararları

Fasulye, yüksek lif içermesi nedeniyle kolesterol seviyesini düşürebilir. İçerdiği folat, ayrıca kalp ritmini dengeler. Bu da kalp krizi ve damar hastalıkları tehlikesini azaltır. Homosistein oranlarını düşürebilir. Bütün bunların yanı sıra kardiyovasküler sistemin sağlıklı işleyişi açısından yardımcı olan magnezyumu bol oranda içerirler.

Enerji Kaynağı Fasulye

Demir bakımından zengin olan fasulye, genel olarak bünyede enerjiyi arttırmaya yardım eder. Demir, ayrıca vücudunuzun enerji üretimi için gereklidir. Manganez bakımından da oldukça zengin olan fasulye, organların ihtiyaç duyduğu gerekli enerjiyi sağlamaktadır.

Protein Kaynağı

Protenin bakımından oldukça zengin olan fasulye, et ve süt ürünlerine rakip olabilir. Maksimum oranda beslenmeyi arttırma açısından fasulye tüketimi önerilmektedir.

Güçlü Kemikler

Mangenez ve kalsiyum bakımından zengin olan fasulye kemik sağlığını korumanın yanı sıra kemik erimesi gibi hastalıklara karşı yararlıdır. Fasulye homosistein oranını korur, kemik ve kalça kırığı tehlikesini azaltır.

fasulye

Kötü Kolesterolü Önler

Fasulyenin barındırdığı bazı bileşenler karaciğerde kolesterol oranını düşürmeye yarar. Bu bileşenler, yağ asitleri oluştur ve kötü kolesterolün oluşmasını önler.

Diyabet Riskini Azaltır

Fasulye düşük oranda glisemik indeksi karbonhidrat içermektedir. Bu özelliği fasulyeye diyabet tehlikesini önlemek için yardımcı olur.

Serbest Radikaller

Beyaz fasulye, anti kanser özelliklerini barındıran antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Vücutta yer alan serbest radikallerin etkisini düşürmek suretiyle beyaz fasulye, başta kanser hastalıkları olmak üzere birçok kronik hastalığa sebep olan sağlıksız unsurların yok edilmesini sağlayabilir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir