Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Yaban mersininin faydaları nelerdir?

Yaban mersininin faydaları nelerdir?

Fundagiller familyasından yüksek bölgelerde yetişen 20–50 cm uzunluklarında, odunsu çalı türü bir bitki çeşidinin meyveleri olan Yaban Mersini, Kuzey Avrupa, Amerika ve Karadeniz bölgesinin dağlık bölgelerinde bol oranda bulunur. Kırmızıdan mor renge kadar çeşitleri olan yabanmersini meyveleri, Temmuz ayı gibi toplanmaya başlar ve bu süre Eylül ayına kadar sürebilir.

Yabanmersininde  A, C vitaminleri ile organik asitler, yararlı şekerler, tanen, mirtilin ve pektin olarak adlandırılmakta olan bir çeşit boya maddesi ile meyveye rengini aldıran proantosiyanidinler yer almaktadır. Yaban mersini çiğ biçimde meyve olarak tüketilebilinmesinin yanı sıra kurutularak tüketilebilir veya çayı hazırlanarak da tüketilebilmektedir.

Yaban mersininin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersininin antioksidan özelliği vardır. Bu antioksidanlar hücre zarına büyük zarar vererek hücrelerin ölümüne sebep olan zararlı parçacıkları ortadan kaldırmaktadır. Kandaki ve vücutta oluşan zararlı toksinlerin dışarı atılımını sağlar. Vücuda zindelik verir ve hücrelerin yenilenmesini destekler. Yaşlanma etkilerini geciktirir. Bileşiminde bulunan tanen maddesi iltihapları ve ağrıları giderici özelliktedir. Özellikle  idrar yolları enfeksiyonları ve boğaz ağrıları tedavisinde fayda sağlamaktadır. Düzenli olarak tüketilen yaban mersini mide ülserinin, ağız ve diş hastalıklarının meydana gelmesinin önüne geçmektedir.

Antikasorejen özelliği sebebiyle de kanser hastalıklarının engellenmesinde büyük rol oynamaktadır. Aynı zamanda gözlerin daha verimli çalışmasına katkı sağlar ve gece görüşü yeteneğini büyük oranda arttırır. Damar ve kalp dostu olan yaban mersini kalp krizi tehlikesini azaltır ve damar tıkanıklığını sorununu giderir. Sinir sistemini sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

yaban mersininin kalbe yarari

Yaban mersinin Antioksidan Yararları

Günümüzde uzmanlar tarafından antioksidan özelliği bulunan meyveler arasında üst sıralarda adı yazılmakta olan yabanmersini, yaşlanma belirtilerinin gecikmesine yardım eder ve hücre yenilenmesini destekler. Vücutta hem çevresel nedenler hem de yaşam koşulları sebebi ile zararlı madde birikimi oluşmaktadır. Biriken bu zararlı maddeler ise vücutta hücrelere zarar verir ve yapısının bozulmasına neden olabilmektedir. Güçlü antioksidan özelliği sebebiyle yabanmersini bu zararlı maddelerin bünyeden atılmasını sağlar ve hücrelerin zarar görmesini engellemektedir. Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur ve cildi besler.

İdrar Yolu Sağlığını Korur

İdrar yolunun iç duvarları boyunca B-Coli gibi bakteri kolonilerinin yarattığı tahrişler sonucunda idrar yolunda bazı komplikasyonlar oluşabilmektedir. Bunlar da yanma hissi verir. Enfeksiyon ve iltihap sonucu meydana gelen bu sorunlara yaban mersini ciddi şekilde yarar sağlayabilir.

Göz Sağlığını Korur

Yapılan çalışmalar sonucu yaban mersinin göz hastalıklarını korumada etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Antioksidan özelliği sebebiyle göz hastalıkları arasında çok sık yaşanan makula dejenerasyonu, miyop, katarakt, kuruluk, hipermetropi, enfeksiyonlara ve retina ile ilgili rahatsızlıklara yakalanma tehlikesini azaltır.

yaban mersininin faydalari

Beyin Sağlığını Korur

Antioksidanların yanı sıra  A, B C ve E vitaminleri ile selenyum bakımından zengindir. Ayrıca sodyum, potasyum, çinko, fosfor, bakır, manganez, magnezyum vasıtasıyla nörotik bozuklukları iyileştirebilir ve nöronların ölümünü engelleyebilir. Bunların dışında merkezi sinir sistemi sağlığına katkıda bulunur ve beyin hücrelerinin sağılığını korur. Bu meyvelerin büyük oranda Alzheimer hastalığı gibi önemli rahatsızlıkları tedavi edebildiğini söyleyen sağlık uzmanları da vardır.

Yaban mersinin yapılan birçok araştırma sonucuna göre sinir sistemi ve beyin fonksiyonları üzerinde olan yapıcı etkileri kanıtlanmıştır. Özellikle yaşlandıkça meydana gelen zihinsel hastalıklara yakalanmama açısından yaban mersini tüketimine önem verilmesi belirtilmektedir.

Kansere Yakalanma Tehlikesini Azaltır

Yaban mersini çok önemli bir C vitamini deposudur. Bunun yanı sıra çok fazla ve farklı antioksidan özelliği içerir. Ayrıca bakır ve Ellagic Asit bakımından zengindir. Bu bileşen kolon ve karaciğer kanseri mücadelesinde en çok ihtiyaç duyulan bileşenlerdendir. Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalarda kolon kanseri hücrelerinin hızını yavaşlattığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca yumurtalık kanserine yakalanma tehlikesini yaklaşık %34 oranlarında azalttığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir

Stresle Mücadelede Yardımcı Olur

Yaban mersininin merkezi sinir sistemi ve beyin üzerindeki yararlarından bahsetmiştik. Yaban mersini bu özelliği açısından çağımızın en amansız rahatsızlıklarından olan stresle mücadele noktasına vücudu kuvvetlendirir. Bu nedenle kişiyi stres kaynaklı meydana gelen sayısız hastalıktan korumaktadır.

yaban mersini

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir