Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Gastrite İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Gastrite İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Mide zarının iltihaplanması olan gastritin tedavisi de tüketilen yiyeceklerle çok yakından ilgilidir. “Helicobacter” bakterisi enfeksiyonu sebebiyle meydana gelen gastritin diğer sebepleri arasında bağışıklık sistemi hastalıkları, non-steroid enflamatuar olmayan ilaçlar, gıda ve alkol alerjileri gösterilmektedir.

Uzun süre tedavi edilmeyen gastrit rahatsızlığı, peptik ülser olarak bilinen, midenin iç yüzeyinde meydana gelen yaralara yol açmaktadır. Bazı gıdaları daha sık tüketmek ve belirli gıdalardan kaçınmak ülser ve gastrit tedavisinde önemli bir rol oynar.

gastrit

-Gastrite Karşı Beslenme Önerileri-

-Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler: mide ülseri ya da astriti olan hastalar koyu yeşil yapraklı sebze tüketimini arttırmalılar. Bu tür sebzeler K,C,A vitaminleri ile demir, folat ve kalsiyum yönünden zengindir. Bu mineral ve vitaminler midenin kendi kendini tedavi sürecine destek olmaktadır. Sadece tedavi döneminde değil,  hastalığın tekrar etmemesi için de brüksel lahanası, brokoli, lahana, lahana, kuşkonmaz, karalahana, bezelye, ıspanak ve yeşil fasulye gibi sebzeleri beslenme programınıza eklemenizde fayda var.

gastrirte iyi gelen besinler

-Az Yağlı Protein Kaynakları: Protein, vücut için gerekli enerjiyi sağlamanın yanı sıra hasarlı hücrelerin onarılması içinde gereklidir. Gastriti olanlar sindirimi ve mide zarını zorlayan yağlı protein kaynakları yerine, az yağlı olanları tercih etmelisiniz. Aşırı yağ aynı zamanda mide asidi üretimi arttır ve mide zarındaki iltihaplanmayı ülsere çevirerek kanamalara yol açabilir. Yağlı ete alternatif balık, yağsız et, tavuk, baklagiller, az yağlı süt, soya ürünleri ve az yağlı yoğurt tüketebilirsiniz.

-Flavonoidler İçeren Yiyecekler: Parlak renkli sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunan flavonoidler gastrite sebep olan helicobacter bakterisiyle savaşır ve etkilerini hafifleterek gastritin yayılmasını ve ülsere dönüşmesine engel olur. Flavonoidler bakımından zengin besinler arasında kızılcık, kereviz, elma, yaban mersini, yeşil çay, kiraz, biber ve kabak sayılabilir.

balik

-Gastritin Belirtileri ve Teşhisi-

Gastritin tanısı için doktorunuz çeşitli testler isteyebilir. Dışkı testi, mide biyopsisi, endoskopi gibi yöntemler ile gastritin hangi aşamada olduğu ve sebepleri belirlenebilir. Gastritin belirtilerini hazırladığımız listede bulabilirsiniz.

-Hazımsızlık (dispepsi)

-Mide ekşimesi

-Karın ağrısı

-Bulantı

-İştah kaybı

-Hıçkırık

-Kanlı kusma

– Koyu renkli dışkı

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir