Anasayfa / Seyahat / Gezilecek Mekanlar; Topkapı Sarayı

Gezilecek Mekanlar; Topkapı Sarayı

1459 – 1465 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından ikametgah olarak yaptırılan saraydır ve Osmanlı’nın en köklü saraylarından biridir. Saray, tek bir bina olarak değil Osmanlı’nın göçebe ve çadır kültürünü yansıtır şekilde dört büyük avlu ve köşkler olarak yapılmıştır. Saray, 4 yüzyıl boyunca yönetim merkezi olarak kullanılmasının yanı sıra asker ve memur yetiştiren Enderun Mektebi’ne ev sahipliği yapması nedeniyle de önemlidir. Saray, 18. yüzyılda saray ailesinin Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ile boşaltılmıştır. 1924 yılında müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmıştır.

topkapı sarayı harem

Topkapı Sarayı’nda mutlaka görmeniz gereken bölüm ve eserler arasında padişah ve vezirlerin toplantıları izlediği Divan-ı Hümayun bölümü, Haliç manzaralı İftariye Kameriyesi, 1639’da Bağdat’ın fethi şerefine yaptırılan Bağdat Köşkü, 1719’da yapılan III. Ahmet Kütüphanesi, hazine odası gelmektedir.

topkapı sarayı taşlıklı yol

Topkapı Sarayı koleksiyonu birçok özgün ve değerli seramik, cam, gümüş, silah, zırh, minyatür, el yazması, kıyafet, saat ve kutsal emaneti içerir. Topkapı Sarayı’nın en ilgi çeken bölümü olarak harem görülür. Padişahın eşleri, çocukları, cariyelerinin yaşadığı yer olan harem, mimarisi ve içerisinde görebileceğiniz eserlerle de dikkat çekmektedir. Burada padişahın annesinin yaşadığı Valide Sultan Odası, İznik çinileri ile süslü Çifte Kasırlar, 18. yüzyıldan kalma III. Ahmet’in yemek odası, eğlencelerin düzenlendiği Saltanat Odası ve Harem Ağaları Taşlığı bulunmaktadır.

topkapı sarayı

  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Müze, Salı günü harç her gün ziyarete açıktır. 26 Ekim – 15 Nisan arasında 09:00 – 16:45, 15 Nisan – 26 Ekim arasında 09:00 – 18:45’te ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Müze giriş bileti 30 Lira’dır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir