Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Ülsere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Ülsere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Mide ülseri, midenin zarında ve dokusunda meydana gelen, tahriş olmaya açık olan iltihaplı yaralardır. Ülserin tipik belirtileri baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı ve kusmadır.

Milyonlarca insanı etkileyen ülser tedavisinde, doktorunuzca ilaçları kullanabileceğiniz gibi bu iltihaplı yaralara da zarar veren yiyeceklerden kaçınmalı ve de yaraların iyileşmesine yardımcı olacak gıdaları tüketmelisiniz. Ülser belirtileri tükettiğiniz besinlere göre şiddetlenebilir.

Mide ülseri için uzmanlar, antioksidan meyveleri, sebzeleri, K vitamini bakımından zengin gıdaları ve lifli besinleri öneriyor.

ülser

Mide Ülserine Yararlı Besinler

-K Vitamini: K vitamini, ülser tedavisi için gerekli olan vitaminler arasında ilk sırada yer alır. Yaranın bulunduğu mide zarını iyileştirici olması ve açık yaraların kanamasını önleyici özelliği sayesinde ülserin tedavi sürecini kısaltmaya yardımcı olmaktadır.

K vitamini bakımından lahana, ıspanak, lahana, avokado, kuşkonmaz, aspir yağı, soya, çavdar unu ve yonca gibi besinleri beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

-Lifli Gıdalar: Lifli gıdalar sindirim sırasında, besinlerin parçalanması için salgılanan hidroklorik asidi, kontrol altında tutar ve ülser yaralarının bu asit sebebiyle tahriş olmasını da engeller. Besin lifi açısından zengin meyve, sebze ve tam tahıllı ekmekler ülserin genişlemesini engellemek ve ülser belirtilerini hafifletmek için kullanılabilir.

-Flavonoidler: Flavonoid içeren yiyecekler ülseri önlem, yaraların iyileşmesine yardım edebilmektedir. Peptik ülser oluşumundan sorumlu olan  “Helicobacter pylori” isimli bakterisinin çoğalmasına ve yayılmasına engel olan flavonoidler en çok soğan, sarımsak, elma ve kereviz gibi yiyeceklerde bulunur. Bu besinleri düzenli olarak tüketerek, mide zarının zayıflamasına ve ülserin genişlemesine engel olabilirsiniz. Fakat özellikle sarımsak çiğ soğanın çok dokunduğu ülser hastaları da vardır. Dokunduğu zaman bu gıdaları kesinlikle almayı sürdürmeyin.

-Mide Ülserine Zararlı Olan Besinler

Alkol: Teknik olarak gıda maddesi olmamakla beraber aşırı alkol tüketiminin de ülser belirtilerini şiddetlendirebileceği bilinir.

Ülser ve alkol arasındaki bağ bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa bile alkol tüketenlerde daha çok mide ülseri görülmektedir. Alkol ülser yaraları bulunmayan midelerde, mide astarına zarar vererek tahrişe de yol açabilmektedir.

-Yağlı Yiyecekler: Süt ürünleri, yumurta, tavuk kanadı, işlenmiş etler, patates cipsi, krakerler, pastane ürünleri, fastfood ürünleri  ve sığır eti gibi doymuş yağ içeren besinler mide ülserini şiddetlendirebilir. Eskiden sütün ülsere iyi geldiği inanışı artık geçerliliğini kaybetmiştr. Süt, , mide asidini arttıran ve gaz yapan gıdalar arasında yerini almıştır.

Sütün verdiği rahatlama geçici ve çok kısa sürelidir.  Kısa rahatlamanın ardından mide asidinde de artış yaşanabilir. Genellikle kızartma tarzı ürünlerde kullanılan trans yağlar, mide ülseri olanlara tavsiye edilmez.

yağli yiyecekler

Doymuş ve trans yağ içeren besinler sindirimi zorlayarak sindirim sisteminin besinleri parçalamak için daha çok mide asidi salgılamasına sebep olur. Daha çok yağ asidi ise açık, iltihaplı ülser yaralarında büyümeye ve tahrişe yol açabilir.

-Kafein: Daha çok kahve ile ilişkilendirilen fakat siyah çay, yeşil çay ve kolalı içeceklerde de bulunan kafein, mide asidi üretimini arttırır. Böylelikle de ülser yaraların tahriş olmasına ve belirtilerinin şiddetlenmesine sebep olabilir.

-Diğer Beslenme Önerileri

Doğru beslenme programı ile önemli ölçüde tedavi edilebilen mide ülseri, aynı şekilde yanlış beslenme programı ile de ilerleyebilir ve mide kanamasına kadar varan çok ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu yüzden eğer ülseriniz varsa kendinize bir diyet listesi belirlemeli ve bu listeye kesinlikle bağlı kalmalısınız.

Yukarıdaki yazımızda uzmanların önerdiği besinlere oldukça yer vermeye çalıştık.

Şimdi genel olarak ülseri olanlara tavsiye edilmeyen gıdalara bir bakalım;

-Limon, portakal, ıhlamur, domates, greyfurt ve domates sosu gibi asitli gıdalar ülseri tetikleme riski olacağından dikkatli tüketilmelidir. Alkol, kahve ve diğer kafeinli içeceklerden kaçınmakta yarar var.

– Dondurma, ekşi krema gibi fazla sindirim ve asit enzimi salgılanmasına sebep olan süt ürünleri iyileşme sürecini yavaşlatabiliyor.

– Karabiber, toz biber, acı biber, nane, pul biber, tarçın gibi baharatlar olabildiğince az tüketilmeli. Gazlı içecekler ve çikolata ülseri olanlara önerilmez.

çikolata

-Gün boyu öğünlerinizi bölerseniz sindiriminizi rahatlatabilir ve mide asidini de kontrol altında tutabilirsiniz.

-Yiyecekleri kızartma yerine haşlama şeklinde tüketmek daha kolay sindirilmelerine yardımcı olur. Mide ülseri aşırı stres, bakteri ve yanlış beslenme sebebiyle oluşabileceği gibi, aşırı aspirin kullanımı da mide ülserine yol açabilmektedir.

-İlaç kullanmaya başlamadan önce ialcın yan etkileri hakkında bilgi almak amacıyla doktorunuza danışmalısınız. Başka bir rahatsızlık için eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ve mide ülseriniz de var ise bu bilgiyi doktorunuza söylemeyi unutmayın.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir