Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Göbek Yağlarını Eritmek İçin 10 Öneri

Göbek Yağlarını Eritmek İçin 10 Öneri

Göbek yağları genelde erkek tipi kilo almayla özdeşleştirilir fakat bel çevresi ve göbek bölgesi hem kadın hem de erkekler için kilo kaybedilmesi en zor bölgelerin başında gelmektedir.

Göbek yağlarından kurtulmak, sadece güzel görünen bir beden için değil daha fazla sağlıklı olmak için son derece önemlidir. Çünkü organları saran bu yağlar, tip 2 diyabet ve kalp hastalıklarının başlıca sebepleri arasında gösteriliyor. İlerleyen yaşlarda metabolizma yavaşladığı için göbek yağlarından da kurtulmak çok daha zorlaşıyor.

Göbek yağlarını eritmek amacıyla genel karın kaslarını çalıştıran egzersizleri daha fazla yapmak olsa da aslında bunun bir yararı yoktur. Çünkü bölgesel egzersizler sadece kasları çalıştırır ve onları kaplayan yağ tabakasına bir etkisi bulunmaz.

Peki, göbeğimizi nasıl eriteceğiz? Ve inatçı yağlardan da nasıl kurtulabiliriz? İşte göbeğinizi eritmek için size oldukça faydası olacak, sonuçları araştırmalara dayanan 10 öneri.

göbek yaği

Göbek Yağlarını Eriten 10 Öneri

 1  – Ambalajlı İçecekler İçmeyin

Marketlerde gördüğümüz ve genelde etiketlerinde de “yüzde yüz doğal” yazan meyve suları, sonradan eklenen şeker içerir. Kola ya da diğer gazlı içeceklerin çok fazla şekerli olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Ayrıca enerji içecekleri ve sporcu içeceği olarak satılan ürünler de şeker içerir. Göbeğinizi eritmek istiyorsanız eğer bu içeceklerden uzak durmalısınız.

2 – Şekerden Vazgeçin

İçeceklere ve yemeklere eklenen şekeri, göbek yağlarınıza eklenen yeni bir parça olarak düşünebilirsiniz. Vücudumuzun meyve ve sebzelerin içerdiği şeker dışında şekere ihtiyacı yoktur. Kek, pasta, bisküvi, pastane işleri, çayı kahveyi şekerli içmek, şekerli meyve suları, şekerli gazlı içecekler ve daha pek çok ürünün içerdiği şeker, tamamen boş kaloridir ve daha fazla yağlanmanıza sebep oluyor.

3 – Daha Çok Protein Tüketmelisiniz

Konu kilo vermek olunca protein en önemli besin öğelerinden biridir. Bunun başlıca sebepleri tokluk hissini %60 oranında uzatır ve günde ortalama 441 kalori daha az alınmasını sağlar. Bu da metabolizmayı hızlandırarak, günde 80-100 kalori daha fazla yakılmasını sağlamaktadır.

Göbek yağlarını eritmek istiyorsanız eğer karbonhidrat ağırlıklı beslenmek yerine, daha çok protein içeren besinler tüketerek bu programa geçmek atacağınız en önemli adımlardan biri olacaktır. Protein ağırlıklı beslenmek sadece göbeği eritmekle kalmaz ayrıca bu bölgenin tekrar yağlanması riskini de azaltmaktadır.

4 – Karbonhidratı Azaltın

Tükettiğiniz besinlerden aldığınız karbonhidratı eğer kontrol altında tutabilirseniz çok daha kolay kilo verebilmeniz mümkün. Karbonhidratın azalmasıyla beraber iştahınız da azalır ve böylece daha az kalori alırsınız. Konu ile ilgili yapılan araştırmalarda diyet yaparken yağı azaltmak yerine, karbonhidrat oranını azaltanların 2-3 kat daha fazla kilo verdikleri sonucu elde edilmiştir.

göbek yağlari

5 – Daha Fazla Besin Lifi Tüketin

Bitkisel besinlerin sindirilemeyen kısımları olan lif, besinlerin mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatır ve besinlerde bulunan mineral ve vitaminlerin vücut tarafından emilmesi için zaman yaratır. Sindirim süreciniz yavaşladıkça yemeklerden sonra yaşanan tokluk hissi de uzar, iştahınız azalır böylece öğünler arası bir şeyler yemek zorunda kalmazsınız.

6 – Daha Fazla Hareket Edin

Sadece karın bölgesini hedef alan egzersizler yerine vücut genelindeki kasları çalıştıran egzersizleri seçmelisiniz. Sadece mekik çekilerek göbek yağlarınızı eritemeyeceğinizi, egzersizle bölgesel zayıflama diye bir şey olmadığını, göbek ve diğer bölgelerde bulunan yağların eşit oranda yakıldığını da unutmayın.

7 – Ne Yediğinizi, Ne Kadar Yediğinizi Not Almalısınız

Günün koşuşturması içinde ne yediğimizi unutabiliriz. Akşam eve gelip kalori hesabı yapmaya çalıştığımızda, bazı atıştırmalıklar aklımızdan çıkabilir. Bunu önlemek için de bir diyet defteri tutmak en iyi çözüm yolu.

8 – Aldığınız Gıdaların Etiketlerini Mutlaka Okuyun

Bazen bunu yapmak zor olabilir çünkü bazı ürünlerin etiketlerinde bulunan içindekiler bölümü ve besin öğeleri bölümü “normal” bir gözle okunamayacak kadar küçük olabiliyor. Etiketini okuyamıyorsanız eğer o gıdayı almamak en iyisi olacaktır. Ürünün kalori değerlerini okurken dikkatli olmalısınız çünkü ambalajında yer alan kalori miktarı genelde o ürünün 100 gramının içerdiği enerjiyi gösterir.

9 – Salatalarda Sirke Kullanın

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre günde 1-2 yemek kaşığı sirke tüketmek vücudun yağ oranını düşürüyor. Ayrıca sirke, yemeklerden sonra yaşanabilen kan şekeri dalgalanmalarının da önüne geçiyor ve tokluk hissini uzatıyor.

göbek yağini eritmek

10 – Uykunuzu Düzene Sokun

Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi’nce yapılan biraraştırmaya göre bir günde 6 saatten az ve 8 saatten fazla veya düzensiz uyuyanların iç organları çevresinde ve bel bölgesinde yağlanma oranı düzenli olarak uyuyanlara göre daha fazladır.

Sonuç olarak kilo vermek adına yapmanız gerekenler ile göbeğinizi eritmek için yapmanız gerekenler pek de farklı değil. Ambalajlı gıdalardan uzak durmak, karbonhidratı proteinle değiştirip, haftada 150-200 dakika egzersiz yapmak, gıdalardan aldığınız kalorinin de harcadığınız kaloriden az olmasını sağlamak ve bunları alışkanlık haline getirebilmek bir zaman sonra o inatçı yağların inadını kırabilecektir.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir