Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Hepa Filtre Temizliği Nasıl Olur

Hepa Filtre Temizliği Nasıl Olur

Hepa filtreler tek kullanımlık ya da temizlenebilir olarak farklı iki şekilde üretilmektedirler. Tek kullanımlık olanları bir ya da bir buçuk yıl kullanıldıktan sonra atılmalıdır. Ancak temizlenebilir hepa filtreler periyodik temizlikleri yapıldığı sürece yıllarca kullanabilir. Zamanla kirlenen hepa filtreler temizlenmediği sürece filtre üzerindeki tozların makine içine yerleşmesine sebep olur ve elektrikli süpürge temizliği işlemini zorlaştırır. Bu da bir süre sonra motora zarar verir. Hepa filtreler nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız detaylı şekilde sizler için inceledik.

  • Elektrikli süpürgenizin kullanma kılavuzundaki talimatlarına bakarak hepa filtrenizi sökünüz.
  • Öncelikle üzerinde birikmiş olan fazla tozun evinize dağılmaması için açık havada, bu balkonunuz olabilir, hepa filtrenizi henüz kuruyken temizleyiniz. Hafifçe bir yere vurarak temizleyebilirsiniz. Ancak bunu yaparken filtreye zarar vermemeye dikkat ediniz.
  • Sonrasında bir kovaya ılık su doldurun ve az miktarda temizlik malzemesi de koyabilirsiniz. Hepa filtrenizi kovanın içince suya batacak şekilde koyunuz. Bu şekilde bir süre bekletiniz.
  • Yaklaşık bir saat sonra Hepa filtrenizi kovadan çıkarıp musluk altında durulayınız.
  • Duruladığınız Hepa filtrenizin kuruması için güneş gören bir yere bırakınız. Tamamen kuruduğundan emin olmadan yerine takmayınız.

hepa filtre nasıl temizlenir

Hepa filtre temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler :

  • Bazı hepa filtreler su ile temizlenmeye uygun olmayabilir. Hepa filtrenizi temizlemeden önce bu ayrıntıyı öğrenmeyi ihmal etmeyiniz.
  • Filtre temizliğinde kullandığınız temizlik ürünü de alerjen yapıda olabilir. Bunu araştırmadan kullanmayın.
  • Hepa filtrenizin temizliğini periyodik olarak yerine getirmezseniz zaman içerisinde temizlik aletinizin emiş gücünde düşüşler olabilir. Buna engel olmak için uygun zamanlarda temizlik işleminizi gerçekleştiriniz.
  • Hepa filtrenizin kullanım talimatında saf su ile temizlenmesi gerektiği ibaresi mevcut ise herhangi bir temizlik malzemesi kullanmadan saf su ile temizliği gerçekleştirmelisiniz.
  • Kurumadan takılan hepa filtreler makinenize zarar verebilir. Kurutma işleminde hassas olunuz.

 

https://youtu.be/EKlQOjHYy5c

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir