Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Saçınızdaki Kepeklerden Kurtulun

Saçınızdaki Kepeklerden Kurtulun

Kepek Neden Oluşur?

Saçlarda kepek bir çok şekilde oluşmaktadır. Ergenlik çağında yoğun testosteron salınımı saçlı deride yağ tabakasının artmasına neden olur. Bu da hücre yenilenmesini tetikleyerek döküntülere sebebiyet verir. Kepek aynı zamanda doğuştan genetik olarak gelen cilt probleminden de kaynaklanır ve bu durumdan kaynaklanan kepeklenme özel şampuanlarla önlenebilir.

Uygun saç bakımı adımlarıyla çözülebilecek bir sorundur. Diğer bir etkeni de deri tabakasında oluşan mantardır. Bu tür durumlarda ise kısa bir tedaviyle sorun çözülebilir. Yoğun stres de kepek oluşumunu hızlandırarak sorun oluşturabilir. Yine aynı şekilde sedef ve egzama hastalıklarında da kepek oluşumu gözlenmektedir.

kepekli saçlara çözüm

Şampuanlar bazen kepek oluşumunu engellemede etkili olmayabilir. Bu tür durumlarda saç bakımında ve kepek önlemede doğal yollara başvurabilirsiniz. Bunlardan bir kaçını sizler için sıralamak istedik.

  • İki adet aspirini toz haline getirerek kullandığınız şampuana ekleyin ve karıştırın. Daha sonra deri tabakasına yayarak yaklaşık iki dakika boyunca bekletin. Duruladıktan sonra bir kez daha da normal şampuanla yıkayın.
  • Yine şampuanınıza bir kaç çay kaşığı sirke yada limon suyu ekleyip saçınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Daha sonra ılık suyla durulamanız yeterli olacaktır.
  • Saçlarınızı şampuanlamadan önce üç yemek kaşığı limon suyuyla saç diplerine mesaj yapın. Masajdan sonra ise kepek önleyici şampuanla saçlarınızı yıkayın.
  • Kepek oluşumunu tetikleyen bir diğer etken ise sağlıksız beslenmedir. Hazır gıdalardan uzak durun ve bol bol su için. Derideki yağ oluşumunu engelleyerek kepekleri azaltabilirsiniz.
  • Kepeği temizlemede bir diğer yöntem ise hindistan cevizi yağı ile yapılan masajdır. Buna ek olarak yine zeytinyağı ve çay ağacı yağını da kullanabilirsiniz.
  • Son olarak tuzla yapılan masajda kepek oluşumunu engellemektedir. Avucunuza bir miktar sofra tuzu dökün ve saç derinize tuzla masaj yapın. Daha sonra yine şampuanlayarak saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

https://youtu.be/jz8xputNz-c

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir