Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Hurmanın Tarihi ve Faydaları Nelerdir?

Hurmanın Tarihi ve Faydaları Nelerdir?

Ramazan ayının gelmesi ile pazar ve marketlerde daha sık görmeye alışık olduğumuz bir meyve olan hurma birçok kişi tarafından sadece basit bir iftar atıştırmalığı ya da meyve olarak görülse de hurma saymakla bitmeyen marifetlere sahiptir.

Hafif buruk fakat oldukça tatlı olan hurma, yüksek fiyatı sebebi ile (şu sıralar kilosu 50 TL civarında) pek çok meyve kadar günlük yaşamın bir parçası olmayı başaramıyor maalesef.

hurmalar

Hurma sindirim sisteminin düzenli çalışmasından, kanser tedavisine destek olmaya, cilt güzelliğinden göz sağlığına kadar baya geniş yelpazede yarar sunan bu meyveyi sadece Ramazan ayı yerine, günlük olarak tüketmenin sağlığımız açısından birçok faydası var.

İlk hurma ağacı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte ilk bulgular Mısır ve Suriye’de M.Ö 7000-8000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Hurma ağaçları, şimdiki Pakistan bölgesinde zaten biliniyordu. Fakat uzun asırlardan beri Basra Körfezi’nde, oldukça yaygın olarak bilinmesinden dolayı da genel olarak bu bölgenin meyvesi olarak anılmaktadır.

Hangi bölgeden yayılmış olursa olsun,  en az insanlık tarihi kadar eski bir tarihe sahip hurma ağacına bu sebeple ” hayat ağacı” denilmektedir. Hurma ağacı şekil olarak aynı bir palmiye ağacına benziyor. Bu ağaç oldukça kalın bir gövdeye sahip bir ağaçtır. Bahsettiğimiz gövde, kesilmiş dalların kalıntılarıyla kaplı olmaktadır.

hurmanin faydasi

Çekirdekten de yetişmekle beraber en verimli hurma ağaçları, ağacın kendi bünyesinden alınmış olan filizlerin (buna yavru denir) dikilmesiyle gerçekleşir. Filizin, anne ağacın yakınına dikilmiş olması, filizin tutması ve anne ağacın da verimli meyve vermesi açısından şarttır. Eğer filizin anne ağaçtan uzağa dikilmesi de filizin ölmesine, anne ağacın da küserek meyve vermemesine sebep olmaktadır.

Hurma en çok çeşidi bulunmakta olan meyvelerin başında gelir. Öyle ki hurmanın 99 farklı çeşidi olduğu söylenmektedir. Hepsini saymak imkansız olmakla beraber hurmanın öne çıkan çeşitleri aşağıdaki gibidir.

-Medine Amber Ula, Medine Amber, Medine Mabroom, Medine Berni, Medine Acwe, Medine Şelebi, Medine Safawi.

-Hurmadaki A vitamini göz sağlığının korunması en başta olmak üzere sağlıklı bir cilt için, önemli olan bir vitamindir. K vitamini ise diş ve kemik sağlığının korunması konusunda ön plana çıkmaktadır.

– Besin lifi bakımından oldukça zengin olan hurma düzenli olarak tüketilirse vücudun ihtiyaç duyduğu besin lifini almasına katkıda bulunmaktadır. Düzenli bir sindirim sistemi de bağırsakların temizlenmesi anlamına gelmektedir ve bu durum da sindirim sistemi ile ilgili hemoroid, kolit ve kolon kanseri gibi hastalıkların görülme riskini azaltmaktadır.

hurmanin yarari

-Hurma enerji değeri yüksek bir meyvedir. Bu özelliği ile sabah saatlerinde ve kış aylarında tüketildiğinde vücuda enerji ve zindelik verir. Aynı zamanda vücut ısısını da koruyarak üşümeyi engeller.

-Hurmanın içinde bulunan A, B vitaminleri ile magnezyum minerali beyin sağlığının korunması, güçlü bir öğrenme ve hafıza yeteneğinin gelişmesi için önerilmekte olan besin öğeleri arasında yer alır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir