Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Omega 3’ün Yararları Nelerdir?

Omega 3’ün Yararları Nelerdir?

Yüksek Kolesterol

Omega 3’ün en çok bilinen yararı (ülkemizde bu sorun çok yaygın olduğu için olabilir.) kolesterolü düşürmesidir. Omega 3, sadece kötü kolesterol olarak bilinmekte “LDL kolesterolü” düşürmekle kalmayarak aynı zamanda “HDL” denilenyani iyi kolesterolü yükseltir. Bu alanda yapılan birçok bilimsel çalışma, besinler yoluyla daha fazla omega 3 tüketenlerin ya da doktor tavsiyesi ile omega 3 bakımından zengin olan balık yağı kullanan kişilerin kolesterol değerlerinde düşüş olduğunu ortaya koyuyor.

omega 3

Kalp Hastalıkları

Omega 3’ün kalp hastalıklarının en önemli sebepleri arasında yer alan yüksek yüksek kolesterolü ve tansiyonu düşürücü etkisi kaçınılmaz olması ile kalp hastalıklarından korunmak için önerilen besin öğelerinden de biri olmasını sağlamaktadır.

Balık yağında bulunan DHA ve EPA adlı omega 3 yağ asidi kandaki yağ oranını (trigliseritleri) düşürerek inme, kalp krizi ve kalp krizi geçirmiş bireylerde görülen anormal kalp ritmini önler. Bunlara ek olarak da yapılan araştırmalar, omega 3 yağ asitlerinin düzenli olarak alınması ile damar sertleşmesi (ateroskleroz) riskini azalttığını ve damar tıkanıklığına yol açmakta olan “plak oluşumunu” geciktirdiğini de ortaya koymaktadır.

Yüksek Tansiyon

Omega 3, yüksek tansiyonun düşürülmesinde 2 farklı şekilde yardımcı olmaktadır. İlki damarlarda kasılmaya sebep olarak kan basıncını yükseltmekte olan bazı hormonların (eicosanoidler) üretimini baskılaması, ikincisi de tansiyonu yükselttiği bilinmekte olan zihinsel stresi azaltması. Özellikle  balık yağının içinde bulunan ve omega 3 yağ asitlerinden biri olan DHA’nın yani dokosaheksaenoik asidin kalp hastalarında yüksek tansiyona bağlı olarak kalp krizi riskini azalttığı belirtilmektedir.

omega 3

Eklem İltihabı (Romatoid Artrit)

Eklem iltihabı sebebiyle eklem ağrıları yaşıyorsanız eğer omega 3, bu ağrıları azaltmak ve eklem hareketinde gelişme sağlama açısından aradığınız çözüm olabilir. Bu alanda yapılmış olan bilimsel çalışmalarda, düzenli olarak omega 3 kullanımının hem romatoid artrit tedavisinde kullanılmış olan ilaçların, bırakılmasından sonra ağrı ataklarını önemli oranda hafiflettiği hem de romatoid artrit belirtilerini azalttığını belirtilmektedir.

Osteoporoz

Omega 3 takviyesi, genellikle menopoz sonrasındaki dönemde hormonlardaki değişimler sebebi ile görülen ve kemiklerdeki proteinin seyrelmesi sebebiyle kemiklerin zayıflamasına yol açan osteoporozu önlemek ve de gelişimini yavaşlatmak için önerilen besin takviyeleri arasında yer almaktadır. Bunun sebebi omega 3 yağ asitlerinin vücudun kalsiyumu kullanma ve emme kapasitesini artırmasıdır. Ayrıca bu yağ asitleri de idrarla birlikte vücuttan atılan kalsiyum miktarını azaltıp kemik gelişimine katkıda bulunmaktadır.

 

 

Omega 3 text, brown linseed
Depresyon

 Omega 3’ün depresyonu hafiflettiği ve de depresyon tedavisinde kullanılan başka ilaçlarla birlikte kullanıldığında, hastalığın daha fazla kısa sürede iyileşme sağladığı yönünde birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Fakat uzmanlar omega 3 yağının tek başına depresyon tedavisi için yeterli olamayacağını belirtmektedir. Ayrıca bazı hastalarda, omega 3 içeren balık yağı takviyelerinin depresyonu şiddetlendirdiği yönünde de bazı araştırma sonuçları mevcuttur. Bu sebeple depresyon için omega 3 kullanmaya başlamadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir