Anasayfa / Yaşam / Kariyer / İş Görüşmesinde Stresle Başa Çıkmanın Yolları

İş Görüşmesinde Stresle Başa Çıkmanın Yolları

İş görüşmeleri çoğu insanın hayatında büyük bir dönüm noktasının başlangıcıdır. Bu yüzden iş görüşmesine gitmek üzere olan kişilerin üzerinde büyük bir stres ve kaygı hissi başlar. İş görüşmelerinde stresinizi yenebilmek ve daha rahat olabilmek için ise bazı ufak tefek taktikleri uygulayabilirsiniz.

iş görüşmesinde stresle başa çıkma

Yeni hayatınızın başlangıcı sayılabilecek olan mülakata gitmek üzereyseniz ilk önce herkesin bu süreçlerden geçtiğini hatırlayın. İş tecrübeniz ve iş görüşme deneyimleriniz olmasına rağmen stres altında hissetmenizin de normal olduğunu kabul edin. Ancak bu durumların bilincinde olduktan sonra stresin sizi yönlendirmesine asla izin vermeyin.

Uykunuzu İyi Alın

İş görüşmesine gideceğiniz günün bir gün öncesinde mutlaka uykunuzu güzel bir şekilde almaya çalışın. Stresten ve aklınızdaki düşüncelerden dolayı yatakta dönüp durarak ertesi gün görüşmedeki şansınızı kaybetmeyin. Bunun için uyku düzeninizi 2-3 gün önceden düzene sokarak kendinizi erken kalkmaya hazırlayabilirsiniz.

iş görüşmesi tüyoları

Adresi Önceden Belirleyin

Size belirtilmiş olan iş görüşmesi saatinden daha erken bir saatte orada olun. Böylelikle yoldayken geç kalma gibi stresli durumları yaşamamış olursunuz. Ayrıca görüşme yapmaya gideceğiniz yeri tam olarak bilmiyorsanız bir gün önceden o yeri detaylı bir şekilde araştırın. Telefonunuza gideceğiniz adresin konumunu kaydedin ve yoldayken internet üzerinden haritaya bakın. İş görüşmenizin yapılacağı yere en az 30 dakika önceden giderek biraz o bölgeyi gezin ve rahatlamaya çalışın. Görüşmenin yapılacağı iş yerine ise 10 dakika önce gitmeniz iyi bir izlenim için yeterli olacaktır.

Beslenmenize Dikkat Edin

Beslenmenizi ihmal etmeyin. Hafif şekerli gıdalar tüketmeniz o gün kan şekerinizi dengede tutarak psikolojinizin daha iyi olmasını sağlayabilir. Görüşmenin ne kadar uzunlukta süreceğini bilmediğiniz için şekerin tok tutucu etkisinden de yararlanabilirsiniz. Görüşme esnasında acıktığınız için karnınızın guruldamasını ve huzursuzluk hissini yaşamak istemiyorsanız yiyeceklerinize de bir gün önceden karar verin. Kahvaltıyı ise asla unutmayın.

Erken Saatler Daha Verimlidir

İş görüşmesi için eğer tercih yapabilme şansınız var ise sabah erken saatleri tercih edin. Gün içerisinde stres oranınız ve yorgunluğunuz yükseleceği için kendinizi görüşme esnasında tam olarak ifade edemeyebilirsiniz. Ayrıca karşınızdaki kişiler de insan olduğu için onların da aynı sıkıntıları yaşayarak size zorluk çıkartabilme gibi riskleri söz konusu olabilir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Fener Taraftarından Şükran Ovalıya Küfür!

Caner Erkin Fenerbahçeden Beşiktaşa transfer olduktan sonra Fenerbahçeyle ilgili fotoğraflarını silmiş sonrasında , fotoğrafları niçin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir