Anasayfa / Yaşam / İşkolik Olmayı Önlemenin Yolları

İşkolik Olmayı Önlemenin Yolları

İşkolik iseniz ya da olmaya müsait iseniz tabii önceliklerinizi gözden geçirmeniz için sizden birkaç dakika ayırmanızı istiyoruz. Kariyer elbette çok önemli ancak ailenize, arkadaşlarınıza ve kendinize de zaman ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Unutmayın hayat çok kısa ve işinizin dışında da kendinize vakit ayırmanız gerekir. Siz de çok fazla çalışıyorsanız eğer, aşağıdaki maddeleri yapmayı denemenizde fayda var.

Bir terapist ile konuşun.

Bir profesyonel terapist ile sıkıntılarınızı, düşüncelerinizi, stresinizi ve duygularınızı paylaşabilirsiniz. Bu konu için terapiste gitmekten sakın çekinmeyin. Problemlerinizi daha kolay çözmek için size yardımcı olcaktır.

iş

Kabul et

Her akşam saat 8’e kadar işyerinde kalıp, “patronum beni sorar” diye düşünüyorsanız eğer, öncelikle bu durumu kabul etmelisiniz.

Çalışma saatlerini sınırlayın.

İşinizin çok olması nedeniyle 11 veya 12 saatlik çalışmalar doğru değil. Vücudunuz için çalışma saatlerini sınırlamanız gerekmektedir.

Bir hobi edinin.

Yaşamak, yemek, uyku ve çalışmak değildir. Eve geldiğiniz zaman dinlenmeniz için bir hobi ile uğraşmalısınız. sanat, bahçe veya bisiklet olabilir.

Hafta sonları işi kapatın

Hafta sonları ailenize ve kendinize ayıracağınız zamanlardır. Bu zamanlarda da işleri, bilgisayarı ve telefonu açık tutmayın. Unutmayın ki, bu sizin kendinize ayırdığınız zaman olacaktır.

İş yaparken kendinizi germeyin

Evet, iş yükünüz çok fazla olabilir ancak bunları eğer plan dahilinde yaparsanız, gerginliğinizi de en aza indirmiş olursunuz.

işkolik

Öğle yemeği arası verin

Yoğun çalışma temposunda, öğle yemekleri genelde atlanıyor ya da geçiştiriliyor. Fakat mutlaka öğle yemeği arası vermelisiniz. Bu ara sırasında d kesinlikle maillerinizi kontrol etmeyin.  Şunu unutmayın, doğru yemek, zihninizi uyararak sizi canlandırır. Masa başında yemiş olduğunuz sandviç ise performansınızın olumlu yönde etkilemez.

Mükemmeliyetçiliğinizi sınırlayın

Mükemmel insan tabii ki yoktur. 7/24 çalışarak asla kusursuz olamazsınız. İnsan olduğunuzu sakın unutmayın.

 Randevularınıza geç kalmayın

Arkadaşlarınızla beraber bir plan yaptınız. Lütfen tam saatinde gitmeye çalışın. İşiniz nedeniyle geç gitmeniz hoş olmaz. Bunun için çalışmanızı da randevunuza göre ayarlamalısınız.

Hayır demeyi öğrenin.

Bunu yapmak çok zor, fakat hayır demek en güçlü becerilerden birisidir. Herkese evet diyerek, “her şeyi yapabilen kişi olmayı” bırakmalısınız Kendinizi sınırlamayı öğrenin.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Fener Taraftarından Şükran Ovalıya Küfür!

Caner Erkin Fenerbahçeden Beşiktaşa transfer olduktan sonra Fenerbahçeyle ilgili fotoğraflarını silmiş sonrasında , fotoğrafları niçin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir