Anasayfa / Güzellik / Cilt Bakımı / Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yemeliyiz ve Yememeliyiz?

Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yemeliyiz ve Yememeliyiz?

Cildiniz, vücudunuzun içerisinde ne olup bittiğinin en iyi göstergesi olmaktadır. Eğer siz de cildinizde problemler olduğunu düşünüyorsanız o zaman mutlaka içtiklerinize ve yediklerinize bakmanız gerekir.

Uzmanlar tarafınca 14 günlük bir program hazırlandı. İçme ve yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz halinde, cildinizde olan farkı da görebilmeniz mümkün. İşte 14 gün boyunca yemeniz ve de yememeniz gereken yiyecekler;

cilt bakimi

1.İnek Sütünden Peynir Yemeyin!

Süt, akne gibi cilt problemlerini tetikleyici bir faktör. Sütler, tamamen çimen ve otlardan beslenen ineklerden gelmediği için içinde hormonlar bulunur.

İneklere verilen hormonlar da insanlarda aknelere sebep olabilir. Yapılan araştırmalar, inek sütü içenlerde aknenin daha fazla olduğunu gösteriyor.

-Kaju Peynir ya da mayalı beslenin.

Kaju peynirde laktoz yoktur ve de aynı peynir gibi tüketebilmeniz mümkün.

2.İşlenmiş karbonhidratları yemeyin!

İşlenmiş karbonhidratlar, vücutta insülin artışına sebep olur. Şekerli tahıllar, beyaz ekmek, beyaz pirinç, makarna ve şekerli yiyeceklerle şekerli içecekler bunların başında gelmektedir. Bu işlenmiş besinler vücutta şekere dönüşür. Bilim adamları fazla insülin salgısının akneye sebep olduğunu tespit ettiler.

-Tohumlu ya da badem unundan yapılan krakerler yiyin

Bu krakerler iyi ve sağlıklı yağ ile protein doludur. Ayrıca lifli olduklarından dolayı insülin ve  kan şekeri seviyesini de dengeler.

cilt

3.Meyve sularını içmeyin!

Meyvelerden elde ettiğiniz sular ya da hazır meyve suları yüksek oranda şeker içermektedir. Yüksek şeker, insülin salımını arttırarak cildin sivilcelenmesine sebep olur.

-Çikolatalı Mocha için.

Meyve sularının sağlıklı yağlar protein ve sağlıklı yağlar bulunan Çikolatalı Mocha içebilirsiniz.

4.Gazlı içecekler içmeyin!

Gazlı içecekler, vücutta şeker oranını arttırdığı gibi aynı zamanda vücut içinde iltihabı arttıran kimyasallar da içerir. Bu kimyasallar, cildiniz üzerine rosacea, akne ve egzama gibi problemlere yol açabilir.

-Kombucha için.

Kombu çayı aynı zamanda ilaç olarak da kullanılan fermente edilmiş bir çay çeşidi olmaktadır. Yeşil ya da siyah çaydan yapılabilmektedir.

Doğu Asya’ya özgü bir çay olan Kombu çayı dünyaya yayılmıştır.

Kombu çayı, probiyotin içermektedir. Bağırsaktaki bakterileri de temizler.

5.Hazır çorba içmeyin!

Hazır çorbaların içinde BPA (Bisfenol) ve sodyum bulunur. Bu maddeler cildinizin su tutmasına sebep olur. İçinde bulundurduğu kimyasallar davücudunuzda farklı zararlar meydana getirebilmektedir.

-Kemik suyu kullanın.

Kemik suyu çok yararlı ve aynı zamanda şifa verici bir içecektir. Ayrıca cildinizin elastikiyetini geliştirme konusunda da harikalar yaratan kollajen içermektedir.

Evinizde kemik suyunu siz kendiniz de yapabilirsiniz.

sağlikli cilt

6.Konserve orkinos balığı ve ton yemeyin!

Konserve ton balığı, genelde çiftliklerde yetiştirilir ve balıkta bulunan, gereken besinler açısından da eksiktir. Ayrıca, orkinos balığında bulunan cıva toksite neden olabilir.

– Konserve somon yiyin.

Konserve somonda, yüksek bir oranda sağlıklı yağlar, özellikle de omega-3 bulunmaktadır. Bu yağlar, hücre zarlarını güçlendirerek cildin beslenmesine yardım eder.

Omega-3 yağ asitleri, büyük doğal anti-enflamatuardır.

7.Kahve içmeyin!

Kafein, kuvvetli bir idrar söktürücü olamktadır. Su kaybı da cildin susuz kalmasına sebep olur.

-Sıcak su ve limon için.

Limon ve sıcak su cildi nemlendirir ve antioksidandır. Aynı zamanda da karaciğer fonksiyonlarını desteklemektedir. Karaciğer, vücudu detoksifiyesini sağlayan ana organdır.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir