Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kantaronun Yararları Nelerdir?

Kantaronun Yararları Nelerdir?

Kantaron yağı, ülkemizde bol miktarda yetişen ve kantaron bitkisinden elde edilir. Çok eski çağlardan itibaren bitkisel tedavi aracı olarak kullanılır.

Şehir hayatının sosyal hayatımızda baskın rol oynaması ile beraber yararları unutulan bitkiler arasına girmiştir ancakson zamanlarda tekrardan eski popüleritesine kavuşmaya adaydır

Kantaron yağı, çok etkili bir antioksidan olmakla birlikte, egzamaların ve mikropların giderilmesinde önemli rol oynar. Kantaron, bitki olarak hem ağızdan hem de harici tüketilebilmektedir. Daha çok deri ve cilt hastalıklarını gidermek için kullanılmaktadır.

Kantaron Yağının Sağlığa Faydaları

Özellikle yara tedavileri ve deri hastalıklarında çok etkili olabilmektedir. Mikropların kırılmasında ve enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde ciddi anlamda katkı sağlar. Kesikler ve açık yaralar üzerinde bile uygulanması mümkündür.

kantaron

Mikropları Öldürür

Kantaron yağının, antiseptik özelliği mikropları öldürücüdür. Yaraların da çabuk iyileşmesini sağlar. Ayrıca açık yaraların da mikrop kapma riskini azaltır.

Ayrıca antiseptik özelliğinden dolayı yaranın iltihaplanmasını da engeller. Hakiki balla karıştırılıp uygulandığı zaman çok etkili bir doğal antibiyotiğe dönüşebilmektedir. Ayrıca kanamaları da kısa sürede durdurabilmektedir.

Yanık Tedavisinde Kantaron Yağı

Kantaron yağı, yanık tedavilerinde de eski tarihlerden beri kullanılır. Yanıkları kısa bir sürede iyileştirebilen kantaron yağı aynı zamanda yanıklardan dolayı meydana gelen acıyı da hafifletir. Yanan kısmın mikrop kaparak iltihaplanmasına da izin vermez.

Yağ Hücreleri Yeniler

Kantaron yağının en önemli özelliklerinden biri de hücrelerin yenilenmesine yardımcı olabilmesi. Bunun yanında deri ya da cildi ölü hücrelerden temizlemeye yardım eder. Aynı zamanda yaralara uygulandığında da acıyı dindirebilmektedir.

Ciddi Kazalardaki Kanamalar İçin Kantaron Yağı

Kantaron yağının kanamaları durdurduğunu yazımızda söylemiştik. Ciddi kazalarda meydana gelmiş olan iç ve dış kanamalara karşı kantaron yağı etkili olabilir ve kanamaları da durdurabilir. Kantaron yağının damar büzücü özelliği bulunur bu yüzden de içilmesi ya da dışarıdan kanamaya uygulanması kanamayı durdurabilmektedir.

Güneş Yanıklarından Korur ve Tedavi Eder

Kantaron yağı, özellikle yazın bilinçsiz güneşlenmeden kaynaklı olan güneş yanıklarını da tedavi etmektedir. Bunun yanında yanıklar yüzünden meydana gelen acıyı da azaltıcı özelliği bulunur.

yağ

Pişikleri Tedavi Eder

Kantaron yağı, genel olarak cilt sağlığını korumanın yanında özellikle de bebeklerde meydana gelen pişikleri giderebiliyor. Bebeklere uygulama sırsaında tahriş olmaması için ya da herhangi bir yan etkinin olmaması için su ile inceltilmesini öneriyoruz. Ayrıca bebeklerin karın ağrılarını, karın kısmına uygulayarak hafifletebilir ya da tamamen geçmesini de sağlayabilirsiniz.

Romatizma ve Diğer Ağrıları Giderir

Kantaron Yağı genel anlamda bütün kaslar ve ağrılar için kullanılabilmektedir. Siyatik romatizma ağrılarına iyi gelmektedir. Ağrıyan kısma masaj şeklinde uygulanması yeterlidir. Kantaron yağına ayrıca ardıç ve kekik karıştırdığınızda daha fazla verim alabilmeniz mümkün.

Kan Şekerini Düşürebilir

Kantaron Yağı ağızdan tüketildiğinde kan şekerini düşürmeye yardım eder.

Mideye İyi Gelir

Kantaron Yağı, mide sağlığının korunması için değil de ülser ya da buna benzer hastalıklardan dolayı meydana gelmiş olan ağrıları hafifletmek için dahili bir şekilde tüketilebilir. Ayrıca kışları ayakları üşüyen kişiler de bu yağın nimetlerinden yararlanabilirler.

Önemli Uyarı: Bebeklerde Kantaron Yağını mutlaka inceltin veya doktorunuza danışın. Yetişkinler ise kantaron yağını günde ortalama 1 adet şeker kaşığından fazla tüketmemelidirler.

hypericum oil in a glass bottle macro horizontal
hypericum oil in a glass bottle macro horizontal

Kantaron Otunun Yararları

Kantaron otu yukarıda anlatmış olduğumuz kantaron yağının yararlarına benzer bir şekilde yararları vardır. Ancak kantaron yağı daha yoğun olduğu için bazı problemleri daha etkili ve çanuk bir şekilde çözebilmektedir. Bunun yanında da kantaron yağını inceltmek mümkündür.

Kantaron otu, özellikle merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olmakla beraber çok önemli bir antioksidan olarak bilinir. Bu özelliğinden dolayı da beyin işlevlerini sağlıklı bir biçimde yapmasına yardımcı olarak stresle mücadeleyi arttırır.

  • Kantaron otu, ciltte oluşan kesikleri ve yaralanmaları tedavi edebilir.
  • Kantaron otunun, anksiyeye denilen hastalığı hafiflettiği düşünülür.
  • Kantaron otu, Obsesif Kompulsif hastalıklarını da hafiflettiği düşünülür.
  • Kantaron otunun kulak enfeksiyonlarından kaynaklı olan kulak ağrılarını da giderdiğini söyleyen sağlık uzmanları vardır.
  • Bazı sağlık uzmanları ve araştırmacılar kantaron otunun sigarayı bıraktırdığını savunmaktadır.
  • Kantaron otunun uykusuzluk, menopoz semptomları, dikkat eksikliği bozukluğu, adet dönemi öncesi sendromu ve mevsimsel ruhsal bozukluklara da iyi geldiği düşünülmektedir.
  • Kantaron otunun depresyona engel olduğu düşünülmektedir. Bu konu ile ilgili yapılan laboratuar çalışmaları da depresyonu azalttığını ortaya koymaktadır.

Önemli Uyarı

Anti depresan ilaçları ile beraber kullanılması durumunda, bazı yan etkileri olabiliyor. Bu yan etkiler ise şunlardır;

Cilt alerjisi, huzursuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi, ateş, bulantı, halüsinasyonlar, uzun vadeli kullanım terleme, titreme, kas ve konsantrasyon kaybına sebep olabilir.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir