Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Karanfilin faydaları nelerdir?

Karanfilin faydaları nelerdir?

Karanfil, çay olarak tüketilmesinin yanı sıra farklı bir tat katması açısından sigaralarda da kullanılmaktadır. Ayrıca bir antiseptik olarak tıpta kullanılmaktadır. Karanfil, çok kuvvetli bir aromaya sahiptir.

Karanfilin sağlığa yararı da zararı da kokusu kadar keskindir. Bazı rahatsızlıklara hızlıca çözüm sağlar. Birçok ürkütücü hastalık açısından ise ciddi anlamda koruma sağlar. Bu nedenle doğru ve düzenli biçimde tüketilmesi sağlık bakımından çok önemlidir.

A, K, E  ve B6 vitaminleri bakımından çok zengindir. Bunun yanında çok iyi bir kalsiyum, sodyum, potasyum, manganez deposudur. Önemli derecede uçucu yağlar içermektedir. Omega 3 ve Omega 6 maddelerinin çok nadir bulunduğu bitkilerdendir.

Karanfilin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Karanfil Diş Ağrılarını Azaltır

Karanfil, diş macunu sektöründe yaygın biçimde kullanılan bir bitkidir. Karanfilin diş ağrılarına iyi geldiği bilinir. Eğer çok şiddetli diş ağrısı çekiyorsanız bir karanfili ağrıyan bölgeye koyabilirsiniz ya da pamuğa karanfil yağından az bir miktar dökerek ağrıyan dişin üzerine uygulayabilirsiniz.

karanfilin faydalari

Bulantı ve Kusmalara İyi Gelir

Karanfil tozunun hurma ya da bal ile karıştırılarak tüketilmesi ya da karanfillerden bir çay yaparak içilmesi bulantı ve kusmalara iyi gelir.

Kötü Nefes Kokusu ve Öksürüğü Giderir

Karanfil kötü nefes kokusu ve öksürüğe karşı etkilidir. Yemeklere koyularak tüketilmesi karanfilin keskin kokusunu bir nebze daha azaltabilir. Rahatsız edici olan ve öz güvene çok etki eden nefes kokusu ya da diş çürükleri nedeniyle oluşan ağız kokularına karşı etkili olur. Bunun için gün içerisinde ara ara 1 tane karanfili ağzınıza koymanız yeterli olmaktadır.

Sinüzite İyi Gelir

Sinüzit sorunu olanlar açısından özellikle kış aylarında sinüzitin neden olduğu baş ağrılarından dolayı çok zorluk çekilir. Birçok uzman karanfilin sinüzitleri temizleyici özelliğinin olduğunu belirtmektedir. Bunun için ise karanfil tozunun burundan çekilmesini önerilir.  Ama bunu yaparken dikkat edilmelidir. Çünkü karanfil tozu da karanfil kadar etkili olur.

karanfilin nefef kokusuna katkisi

Şişkinliği Giderir

Karanfil suyla karıştırılarak ya da çay olarak hazırlanıp içilebilir. Böylece bağırsaklarda karın bölgesinde oluşan şişkinlik şikayetlerine önemli derecede çözüm üreterek rahatsızlığı gidermektedir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Karanfil yağını incelterek ve bal karıştırıp içmenin yararlı olduğunu söylenir. Ilık suya az bir miktar karanfil yağı karıştırılır ve bir miktar bal eklenerek tüketilir. Günde 2 ya da 3 kere içmek öksürüğün derecesini azaltır hatta tamamen geçirebilir.

Yorgunluğu Gidermede Etkisi

Karanfilin yorgunluğu giderici özelliği bulunur. Özellikle kokusu sinir siteminde etkileyici bir rol oynamaktadır. Yorgunluğun neden olduğu olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır ve dolaylı şekilde ruh sağlığına da olumlu yönde etki etmektedir.

Strese Karşı İyi Gelir

Karanfil, sağladığı gevşeme ve rahatlamalar aynı zamanda stresi de azaltır. Bir aromalı çaya  karanfil ve nane katarak tüketmeniz stresle mücadele bakımından bünyenize inanılmaz bir katkı sağlayabilir.

karanfil tozu

Deri İçin Karanfil Çok Yararlıdır

Karanfil tozunun deriye birçok yararı vardır ama genellikle karanfil yağı kullanılmaktadır. Ama deriye çok fazla oranda karanfil yağı uygulamak zarar verebilir. Karanfil yağı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır ancak kullanılmadan önce mutlaka dozajı ayarlanmalıdır.

Akneleri Giderir

Karanfil yağının akne tedavisi açısından çok etkili olduğu bilimsel olarak ortaya çıkmıştır. Karanfil yağı, etkilenen kısma topikal biçimde uygulanır. Genellikle el ve yüz bölgelerine uygulandığında kremler yardımıyla inceltilir. Cilde uygulanması ise karıncalanma hissi vermektedir. Karanfil yağının antibiyotik özelliği sebebiyle aknelerin oluşma nedenleri yok olur. Aknelerin yanı sıra siyah lekeleri çıkarma noktasında etkilidir. Yara, sivilce gibi deri rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir.

Saç Sağlığı İçin Yararlıdır

Karanfil, saç sağlığına önemli yarar sağlar. Saç köklerini besleyerek dökülmeye önler. Bunun yanı sıra saçların koyulaştırır, doğal ve sağlıklı görünüm katar.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir