Anasayfa / Güzellik / Süresi geçen kozmetik ürünler, kullanılmaya devam ediliyor

Süresi geçen kozmetik ürünler, kullanılmaya devam ediliyor

Her şey gibi kullanılan makyaj malzemelerinin de bir kullanım süresi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yalnız 4 kadından 1’i kullandığı makyaj malzemelerinin son kullanma tarihine dikkat ettiği ortaya çıkmıştır. Hatta süresi geçtikten sonra kullanmaya devam ediyorlar. Kadınların en uzun süre kullanıma devam ettiği kozmetik malzemelerinin başında göz farı gelmektedir. Normalde göz farının kullanım süresi 1 yıldır ama Avrupa’da bu oran, 6 yıl uzamaktadır. 2 yıl kullanım süresi olan ruju 4 yıl, yine 1 yıllık fondöteni 3 yıl kullanmaya devam eden kadınlar sağlıklarını riske attıklarının farkında olmaz. 6 aylık kullanım süresi bulunan maskara da genellikle 2 yıl boyunca kadınların makyaj çantasında yer alır. 2 yıllık pudralar ise 3 yıl kullanılmaktadır.

Halbuki tarihi geçen kozmetik ürünlerinin yol açtığı toksinler ve bakteriler, çok ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Örneğin; tarihi geçmiş bir göz kalemi veya fondöten ciddi enfeksiyonlara neden olmaktadır.

makyajli kadin

 

PAO İŞARETİNE BAKIN

Kadınlar, genellikle makyaj malzemelerini atmaya kıyamazlar. Ama gıda ürünlerinde kullanım süresine dikkat ederler. Örneğin sütün kullanım tarihi geçmişse hemen atarlar. Ancak söz konusu kozmetik ürünler olduğunda genellikle kullanım süresine dikkat etmezler. Bir kozmetik malzemesini atarken çok fazla düşünürler. Oysa kullandığınız kozmetik malzemeler de tükettiğiniz gıdalar kadar taze olmalıdır.

Ürünlerin son kullanım tarihleri ile bilgiler ambalajları üzerinde belirtiliyor. Başka önemli bir detay ise açıldıktan sonra o ürünü kullanabileceğiniz süreyi gösteren PAO işaretidir. Bu işaret kapağı açık olan kavanoz resminin içerisinde sayı ve “M” harfinden oluşmaktadır. Eğer kavanoz şeklinin içerisinde “3M” yazıyorsa bu malzemenin açılmasının ardından 3 ay içinde tüketilmesi gerektiğini gösterir.
son kullanim tarihine bakin


2 HAFTADA 1 YIKAYIN

Kozmetik malzemeler tıpkı kıyafetler gibi düzenli biçimde temizlenmelidir. Kozmetik malzemelerin ömrünün uzatılması için birkaç detay vardır.

-Fırçaları 2 haftada bir yıkamaya özen gösterin. Süngerler de her kullanımın ardından mutlaka yıkanmalıdır.
-Kullandığınız ürünü kesinlikle açık bırakmayın. Kapağını mutlaka kapatın.
-Malzemeler, aşırı sıcağa maruz kalmamalı.
-Fırçaları nemli yerlerin üzerine bırakmayın.
-Göz kalemlerini düzenli olarak kalemtıraş vasıtasıyla açın. Bu şekilde üzerinde bakterilerin oluşumunu engeller ve olası göz enfeksiyonlarından korunmuş olursunuz.
-Kozmetik ürünlerini kullanmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.
-Malzemelerin renginde ve kokusunda farklılık oluşmuşsa hemen atın.
-Kozmetik malzemelerinizi başkalarıyla asla paylaşmayın.

makyaj malzemelerinin omru


Hangi malzemenin ömrü ne kadar?

Oje: 36 ay
Göz kalemi: 24 ay
Pudra: 24 ay
Ruj: 24 ay
Allık: 18 ay
Fondöten: 12 ay
Dudak kalemi: 12 ay
Göz farı: 12 ay
Kapatıcı: 8 ay
Maskara: 6 ay
Eyeliner: 6 ay

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Pratik Güzellik Bilgileri**

Bayanlar bu habrrimiz  tam size göre ..Hızlı yağlanan saçlara, uzun sürede kuruyan ojelere, kurumuş ciltlere her …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir