Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Gülgiller familyasından 4-6 metre boyunda meyve ağacıdır. Kayısı, cevizden biraz daha iri olup sarı renkli, sulu, etli, sert ve tek çekirdeklidir. Çiçekleri ise beyaz veya pembe renklidir. Ülkemiz %15’lik oranla dünyada yaş kayısı üretiminde ilk sırada yer alırken İspanya ikinci, İtalya da üçüncü sırada bulunur. Malatya, Elazığ, Kars – Iğdır Bölgesi, Erzincan, Mersin, Mut, üretimin en çok yapıldığı yerlerdir.

A, B, C ve P vitaminlerini barındırmakla beraber yaş ve kuru olarak tüketilen kayısının, reçeli  ve kompostosu da yapılmaktadır. Çekirdeği ise yağ elde etmek için kullanılır.

Kayısının Sağlığa Faydası Nelerdir?

Besleyici bir meyve özelliği olan kayısının iştah açıcıdır. Demir açısından zengindir ve kansızlığın tedavisinde etkilidir. Vücuttaki ve kandaki toksinlerin dışarı atılımını sağlar. Cilt kanseri ve akciğer başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruyucudur. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir, vücuda enerji sağlar. Gelişme bozukluğu hastalıklarını engeller, gelişme çağındaki çocuklar açısından oldukça faydalı bir besindir. Kompostosu kabızlığı giderir ve idrarı söktürür. Cildi nemlendirerek besler.

kayisi faydasi

Kayısı Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Hücreleri olumsuz etkileyen serbest radikallere karşı etkili olan kayısı, organları koruyan antioksidanlar açısından zengindir. UV ışınlarının verdiği zararları ve serbest radikaller sebebiyle oluşan kirliliği giderir. UV ışınları ve serbest radikaller hücrelerde DNA’larda  değişiklikler oluşturur ve hücrelerin normal olarak çoğalma sürecini olumsuz olarak etkilerler. Bu da kanser hücrelerinin oluşumuna neden olur. Kayısı kanserle mücadele etmek için gerekli olan A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca güçlü bir antioksidandır. Bunların yanında kayısı çekirdeği ise kanserle mücadelede çok fazla etkili bir bileşen olan B17 içerir.

Kabızlık Sorununu Çözer

Kayısı kabızlık sorununun tedavisinde yardımcı olan hafif bir yatıştırıcı olarak selülozu  yüksek oranda içerir. Kayısı kolon sağlığı açısından hayati önem taşır, kolon kanserine sebep olan kabızlığı engelleyecek yüksek oranda lif içerir.  Kayısının içerdiği lifler aynı zamanda sindirim sistemi sağlığını düzenler.

Kayısı Kalp Sağlığını Korur

Likopen gibi antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengin olması nedeniyle kayısı, kalp rahatsızlıkları riskini azaltır. Bu antioksidanlar kalp sağlığının korumak amacıyla kötü kolesterolü (LDL) düşürür.

Anemi Tedavisinde Kayısı

İçerdiği zengin demir sayesinde kayısı anemi hastalığının ve aneminin sebep olduğu diğer hastalıkların tedavisinde önemli rol oynar. Kanda biriken zararlı maddelerin dışarı atılımını sağlayarak temizlenmesine yardım eder.

kayisi

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Kayısı kalorisi düşük olan diyet lif bakımından zengindir. Bu özelliği kişide kilo vermeye yardımcı olur.

Göz Sağlığına Faydalıdır

Kayısı  görme sorunları riskini azaltan A, C ve E gibi vitamin çeşitlerini içerir, karotenoid açısından zengindir. Bu da göz sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca yaşlandıkça oluşan katarakt hastalığına yakalanma tehlikesini azaltır.

Astımı Hafifletir

Kayısı astım, bronşit ve tüberküloz semptomlarının hafifletilmesinde faydalıdır. Sabahları aç karınla 3-4 tane tüketilmesi astım ataklarının şiddetini azaltabilir.

Kemik Sağlığını Korur

Kemik oluşumu ve gelişimi açısından çok önemli olan kayısı, kalsiyum bakımından zengin bir besin deposudur. Bu şekilde kayısı, kemik sağlığının korunmasına yardım eder ve kemik ile alakalı oluşabilecek sorunları önler.

Ateşi Düşürür

Kayısı ateş anında uygulandığında ateşi düşürür. Kayısı suyu içerisine bir miktar bal katarak tüketmeniz ateşin düşürülmesinde etkilidir.

kayisi fayda

Gebeliğe Faydaları

Kayısının barındırdığı A, C ve E gibi vitaminler, silisyum, fosfor, demir, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller özellikle gebelikte anne sağlığı açısından çok yarar sağlar. Gebelik döneminde kadınlar genellikle kansızlık sorunu yaşarlar. Bu  nedenle gebelikte kuru kayısı tüketilmelidir.

Cilde ve Saça Faydaları

Kayısıyı cilt sağlığı açısından faydalı kılan özellikleri A, B ve, C vitaminleridir ve likopen bakımından mükemmel bir meyvedir. Kayısı yağlı ciltler açısından faydalıdır. Cildin aşırı yağlanmasına sebep olan unsurları yok eder. Ayrıca kayısı cilde, ellere ve yüze uygulandığından nemlendirici etkisi gösterir.

Kayısı çekirdeklerinin ise ezilerek cilde uygulanması cilt yüzeyinde ölü deri ve eski hücrelerden kurtulmaya yardımcı olur.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir