Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Portakalın Faydaları Nelerdir?

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Turunçgiller familyasının C vitamini bakımından zengin olan üyesidir. Boyu 2-10 m aralarında değişen bir ağaç türüdür. Dayanıklı ve sert yapraklarının düz kenarları vardır.Yalnız C vitamini açısından değil aynı zamanda da B vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum da içerir. Lifler, şeker, organik asitler açısından oldukça zengin olan portakal, kış aylarının en fazla tüketilen ve en bilinen meyveleri arasında yer alır. Kabuk kısmının altında sarı veya kırmızı renklerde bol sulu ve dilimli olan özü mevcuttur. Meyve olarak tüketilmesinin yanında reçel ve konservesi yapılır. Portakal, ilaç sanayisinde de kullanılır.

PORTAKALİN FAYDASİ

Portakalın Sağlığa Faydası Nelerdir?

Zengin C vitamini içeriği nedeniyle kış mevsiminde görülen hastalıklara karşı bünyeye direnç kazandırır. Gribal enfeksiyonların ve soğuk algınlığın daha hızlı atlatılmasını sağlar. İçeriğinde bulunan fosfor ve B vitamini sinir sistemini güçlendirir. Vücut yorgunluğunun giderilmesinde yararlıdır. Kanı temizler, Karaciğeri güçlendirir ve bünyedeki zararlı maddelerin dışarı atılmasında etkilidir. Yüksek tansiyon ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardım eder. İçeriğindeki folik asit sebebi ile hamileler ve çocuklar tarafından fazlaca tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Portakal çiçeklerinin kaynatılarak demlenmesi sayesinde hazırlanan çay spazmlara karşı koruyucudur. Portakalın kabuğunda bulunan esans sivilceleri tedavi etmek için kullanılabilmektedir.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Kış aylarının hiç kuşkusuz vazgeçilmez meyvesi olan portakal, zengin C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir, bünyedeki toksin maddelerin dışarı atılımını sağlar. Vücudun direncini arttırır ve hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Hastalık boyunca bol portakal tüketmek hastalık süresini azaltır. Bedenin daha zinde kalmasına katkı sağlar.

Böbrek Taşlarını Döker

Portakalın düzenli olarak tüketilmesi kişide zamanla gelişerek büyük sorunlar ortaya çıkaran böbrek taşlarının dökülmesini sağlar.

Kolesterolü düşürür

Portakalları içerdiği mineraller, mevcut kötü kolesterolü düşürür. Bunun yanı sıra yağların emilimini yavaşlatmak amacıyla vücuda yardımcı olur.

 

PORTAKAL FAYDALARİ NELERDİR

Diyabeti Önler

Portakallar, düşük kalori içermesi nedeniyle günlük tüketilebilir. Kandaki şeker oranını olumlu yönde etkileme açısından çok etkilidir.

Kan Basıncını Düşürür

Portakallar, magnezyum ve hesperidin içermektedir. Bu minerallerin en önemli özelliği kan basıncını düşürmektir.

Sindirim Sistemi Sağlığını Koruma Önemi

Portakallar, sindirim sisteminin bünyeye alınan besinleri kolay olarak hazmedilmesini sağlayan bileşenler ve maddeler içermektedir. Vücudumuzun besinleri sindirmesine yardımcı olurlar.

Kanser Riskini Azaltır

Portakal ve diğer narenciye meyvelerinde yer alan D-linonene adlı bileşen, akciğer kanseri, cilt kanseri, kolon kanseri, meme kanseri gibi hastalıklara yakalanma tehlikesini azaltır. Ayrıca C vitamini de serbest radikallerin vücutta oluşturduğu zararlardan hücreleri korur ve değişik kanser vakalarının oluşmasına engel olur.

Beyin Sağlığına Katkıda Bulunur

İçerdiği folik asit nedeniyle portakallar, beyin sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir.

Cilt Sağlığını Etkisi

Serbest radikallere karşı mücadele eden portakal  genel olarak cilt sağlığını korur. İçerdiği polifenoller ve flavonoidler, viral enfeksiyonlarla savaşmada destek olur. Müthiş bir C vitamini deposu olan portakalın kabukları, cilt sağlığı için yaygın biçimde kullanılır. Akne tedavisinde etkilidir. Sivilce, kir ve siyah lekeri giderebilir.

PORTAKALİN FAYDASİ

Portakal, toksinleri yok ederek cilt gözeneklerinin hava almasını, açmasını ve nemlenmesini sağlar. Cildin ölü hücrelerden temizlenmesini ve cilt hücrelerinin yenilemesini sağlar. Özellikle kuru ciltlerde oluşan sorunları ortadan kaldırabilir. Cildin beyazlamasını, sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Zararlı güneş ışıklarının verdiği sorunları giderir. Portakal kabuklarının cilde uygulanması cildin mikroplardan temizlenmesini ve yumuşamasını sağlar.

Saç Dökülmelerini Engeller

Portakal, saçların köklerini beslemede etkilidir ve dökülmelerine engel olabilir. Bunun yanı sıra kafa derisine uygulandığında derinin sağlığına katkıda bulunur.

Portakalın Diğer Faydaları

Kalsiyum bakımından zengin olması nedeniyle kemik sağlığını korur. Yüksek lifler içermesi sebebiyle de ülseri önler. Damarın sertleşmesine izin vermez. Görme yeteneğini geliştirir ve kalp sağlığını korur.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir