Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Kilo Vermek için Ne Kadar Yürümeli?

Kilo Vermek için Ne Kadar Yürümeli?

Yürüyüş egzersizleri kilo vermek isteyen kişilerin en kolay uygulayabileceği egzersizler arasında yer alıyor. Yürüyüş yoğunluğunuza göre haftalık olarak 500 gram kadar kilo verebilmeniz bile mümkün olabiliyor. Bu yüzden düzenli bir şekilde yeterli miktarda yürüyüş yapmak kilo verme sürecinin hızlanması açısından oldukça önemli olabiliyor.

kilo vermek için ne kadar yürümeli

Yürüdüğünüz zaman kalori miktarının yakılmasında o anki kilonuz ve yürüdüğünüz alan önemli bir rol oynuyor. Örneğin saatte 6 km hız ile yürüdüğünüz zaman yaklaşık olarak 400 kalori yakabilirsiniz. Bu hesap üzerinden yola çıkarak o gün daha fazla veya daha az yürümek sizin seçiminize kalmıştır.

Fitness Uygulamalarını Kullanın

Burada önemli olan nokta bu yürüyüş egzersizlerini disiplinli bir şekilde sürekli olarak yapabilmektir. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yürüyüş yapan kişilerin faydalanabileceği fitness uygulamaları da bulunmaktadır. Bu tür uygulamaları akıllı telefonlarınıza yükleyerek attığınız adım ve yürüdüğünüz yol ile birlikte yakılan kalori miktarına da bakabilirsiniz.

Ortalama olarak bir kişinin kilo verebilmesi için 1 kilometrelik bir mesafede yaklaşık 2000 adım atması gerektiği biliniyor. Bu hesaba göre 100 kalori 1 kilometrede yakılmış oluyor. Yarım kilo vermek istediğiniz zaman bu sayı 3.500 kalori oluyor. 3.500 kaloriyi yakabilmek için ise günlük olarak 500 kalori yakmanız gerekiyor. Bu da ortalama olarak günlük 10.000 adım yapıyor.

Diyet Yapmayı İhmal Etmeyin

Hesapları ve ortalama rakamları kendi ihtiyaçlarınıza göre yükseltebilir veya azaltabilirsiniz. Burada en temel nokta bunu bir alışkanlık haline getirerek vücudunuzun bu tempoya alışmasını sağlamaktır. Eğer her gün araba veya toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız bir gün değişiklik yaparak okulunuza veya işinize yürüyerek gitmeyi deneyebilirsiniz.

Hayatınızda yapabileceğiniz bu tür ufak değişiklikler yürüyüş egzersizlerinizi aksatmadan daha keyifli bir şekilde yapabilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca beslenme alışkanlıklarınızı da değiştirmeyi unutmayın.

Her ne kadar disiplinli ve düzenli bir şekilde yürüyüş egzersizleri yapıyor olsanız da, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmediğiniz zaman yaptığınız egzersizlerden etkili sonuçlar alamazsınız. Sıkı bir diyet programı eşliğinde yukarıda sizlere verdiğimiz hesaplama örneğinden yola çıkarak yürüyüş programlarınızı belirleyerek kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir