Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Yabangülünün meyvesi olan kuşburnu, gül elması ve gül burnu adları ile de anılmaktadır. Avrupa ve Batı Asya ile Kuzeybatı Afrika ülkelerinde yetişmektedir. Ülkemizde birçok bölgede yetişmekle birlikte Malatya, Giresun ve Tokat illerin de kültürü yapılmaktadır.  Sonbahar aylarında meyveleri toplanarak kuşburnu, kurutulur ve hava almayacak şekilde kaplarda muhafaza edilir.

Kuşburnu, C vitamini açısından zengin olmasının yanında içeriğinde flavonlar, tanen, şeker ve vitamin, minerallerde yer alan oldukça değerli bir besin deposudur.

Kuşburnunun sağlığa olan faydalarını sıralayalım:

-Kuşburnu daha fazla çay olarak tüketilmektedir. Vücutta oluşan ödemin atılmasında ve iltihapların hızlı bir şekilde iyileşmesine kuvvetli bir şekilde yardımcıdır. İçerisinde bulunan etken bileşenleri nedeniyle enfeksiyonların iyileşme sürecini azaltmaktadır.

 

KUŞBURNU ÇAYİ

-Düzenli olarak kuşburnu tüketimi % 20-25 arasında hareketliliği artırma açısından yardımcı olur. Bu durum hastaların genel ruh halini iyi gelir. Ayrıca kalça ağrıları ve eklem iltihabı olan kişilerin rahatsızlıklarını azaltabilir.

-Kuşburnu, özellikle çocuklarda astım, bronşit, kronik öksürük ve nefes darlığı rahatsızlıklarını giderebilir.

-Milyonlarca insanın sağlığını risk altında tutan kolesterol rahatsızlığı için en iyi çözümlerden biri de kuşburnu tüketimidir.

-Kuşburnu etkili bir antioksidandır ve bu da kansere sebep olan serbest radikallerin düşmanıdır. Düzenli olarak tüketimi kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.

 

KUŞBURNU FAYDALARİ

-Kandaki şeker seviyesini düzenli seviyede tutabilir. İleri derecede olan şeker hastalarında bile önemli anlamda katkıda bulunabilir.

-Böbrek rahatsızlıklarındaki semptomlarını iyileştirmek ve rahatlatmak amacıyla kullanılır. Kabızlık tedavisinde yardımcı olur.

-Kozmetik ürünlerinde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Cilt hücrelerinin yenilenmesine olanak sağlar. Akneleri ve yara izlerini giderebilir. Cildi besler ve nemli tutar.

-Kuşburnu kemik sağlığını korur ve kuvvetli iskelet yapısının meydana gelmesini sağlar.

-Bünyede oksijen taşıma görevi yapan kırmızı kan hücrelerinin sağlığını korur. Kan hücrelerinin gerek duyduğu demir ihtiyacını giderir.

 

KUŞBURNU FAYDASİ

-Mide spazmı, mide tahrişi, mide asit eksikliği ve ülsere engel olabilir. Bağırsak rahatsızlıkları için çok etkili bir besin kaynağıdır.

-Kuşburnu ayrıca bağışıklık sistemi için yararlıdır. Enfeksiyon ve bakterilerden kaynaklanan rahatsızlıkları giderebilir. Damarlardaki kanı temizler ve kan akışını hızlandırır. İdrar yolu enfeksiyonlarını engeller.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir