Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Maydanozun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Maydanozun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Maydanoz genel anlamda bağışıklık sitemini güçlendirerek ve farklı sebeplerden dolayı kaynaklanan hastalıklara karşın, bünyemizi önceden hastalıklarla mücadeleye hazırlar. Maydanozun en önemli faydalarından birisi de kanser hastalıklarına karşı kalp sağlığını koruması ve metabolizmayı dirençli hale getirmesidir.

 

1)Maydanozun Kalp Sağlığına Faydaları

Bünyemizde yüksek miktarda bulunan amino asit, damarları ve dolayısı ile kalp sağlığını tehdit eder. Maydanozda bulunan folatlar, amino asitleri zararsız moleküllere dönüştürerek, kalp sağlığının korur. Bunun yanında vücudu koroner krizlere ve inmelere karşı dirençli hale getirir.

 

2 Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Düzenli olarak maydanoz tüketmek, sindirim sistemi, cilt, prostat ve meme kanseri gibi kanserin birçok çeşidin yakalanma riskini aza indirger.İçerdiği anti kanser özelliği ile bilinen apeginen maddesi, güçlü bir antioksidandır. Bu ve diğer maddeler yardımı ile iltihaplara karşı da etkili bir besindir.

maydanoz faydasi

 

3)Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Maydanoz içerdiği esansiyel yağlar aracılığı ile kalıcı iltihaplara karşı etkilidir.  İltihaptan kaynaklanan hastalıklara yakalanma oranını düşürür ve bağışıklık sitemini genel anlamda korur.

 

4)Astım Hastalığına Faydalıdır

Maydanozun astım hastalığına da iyi geldiği söylenir. Özellikle maydanoz suyunun, bronşları açtığı ve astım ataklarının şiddetini azalttığı söylenir.

 

maydanozun faydalari

 

5)Damarları Koruyucu Özelliği Vardır

Maydanozun kalp sağlığına olan yararlarını anlattığımızda, bünyede bulunan fazla miktardaki amino asitlerin zararlı olduğunu söylemiştik. Amino asitler, aynı zamanda damarlar için de büyük bir tehdittir. Bu asitler, kanda çok fazla miktarda olduklarında felç ve kalp krizi riskini arttırmaktadır. Bu tür asitlerin seviyesini maydanozda bulunan B vitamini dengeleyerek damarları, amino asidin oluşturacağı risklerden korur. Bol miktarda içerdiği beta karoten sayesinde de ayrıca kılcal damarlar için de iyi gelir.

 

6)Maydanozun İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Yararları:

Bastyr Üniversitesi tarafından maydanoz üzerine yapılan araştırmalar sonucunda maydanozun, idrar yolu enfeksiyonları için alternatif bir tedavi yolu olarak önerilebileceğini açıklamıştır.

 

7)Kan Basıncını Düzenler

Kan basıncının düzgün olması, birçok açıdan vücut sağlığı için de önemlidir. Maydanozun içerdiği folik asit kalp için çok yararlıdır. Ayrıca kan basıncı seviyesini düzenlediği için de kalp krizi riskini azalmakta etkilidir.

 

maydanozun faydasi

8) Saç Bakımı İçin Kullanılabilir

 Maydanozun içerdiği esansiyel yağlar, kafa derisi ve saçlar için iyi gelir.  Maydanoz suyunun saçlara uygulanmasının da saç dökülmesini engellediğini savunan uzmanlar vardır.

 

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir