Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kuşburnunun Yararları Nelerdir?

Kuşburnunun Yararları Nelerdir?

Yaban gülünün bir meyvesi olan kuşburnu, gül elması ve gül burnu isimleriyle de anılmaktadır. Avrupa, Kuzeybatı Afrika ve Batı Asya ülkelerinde yetişmektedir. Ülkemizde birçok bölgede yetişmekle beraber Tokat, Malatya ve Giresun illerinde de kültürü yapılır.

Kuşburnunun kuvvetli bir kök yapısı olmakla beraber uzun ömürlü çalı formuna sahip bitki türüdür. Sonbahar zamanında meyveleri toplanır kurutulur ve hava almayan kaplarda muhafaza edilmektedir. Hava alması içindeki etken maddelerin yok olmasına sebep olmaktadır.

Kuşburnu meyvelerinin C vitamini bakımından da zengin olmasının yanında içeriğinde tanen ve şeker, flavonlar ile vitamin minerallerde bulunan değerli bir besin kaynağı olmaktadır.

Kuşburnunun Sağlığa Faydaları

Kuşburnunun içeriğinde bulunan zengin C vitamini ile vücudu güçlendirip hastalıklara karşı çok daha dirençli olmasını sağlamaktadır. Enfeksiyonların ve iltihapların çok daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

çay

-Bedensel yorgunluğu giderir ve idrar söktürür. İshali keser. Böbrek üstü bezlerinin de çalışmasını destekler.

-Kan dolaşımını hızlandırarak, kanı zararlı maddelerden arındırır ve temizler. Kandaki şeker oranını dengeler. Bu sebeple şeker hastalarının düzenli bir şekilde kuşburnu tüketmesi tavsiye edilir.

-Kuşburnunun bazı kanser türlerine karşı da koruyucu özelliği olduğu bilinir.

-Romatizmaya bağlı olarak ağrı ve diğer şikâyetlerin hafifletilmesinde etkili olur. Cildin tazelenmesini ve yenilenmesini sağlar, cilde parlaklık ve canlılık verir.

İltihaplara Faydası

Basında sıkça yer almaya başlaması ile beraber popülerlik kazanan kuşburnu, daha çok çay şeklinde tüketilir. Kuşburnu, vücutta biriken ödemin atarak, iltihapların hızla iyileşmesinde oldukça kuvvetli bir yardımcıdır. İçindeki etken bileşenleri ile enfeksiyonların iyileşme sürecini kısaltır.

Romatoid Artrit Hastalığına İyi Gelir

Kuşburnunun düzenli tüketimi yüzde 20 ile 25 hareketliliği artırmaya yardımcı olur. Bu durum ağrıyı azaltarak hastaların da genel ruh halini iyileştirir. Kuşburnu kalça ağrıları ve eklem iltihabı olan kişilerin bu problemlerini azaltabilir.

Solunum Yolları için İyi Bir Şifa Kaynağıdır

C vitaminin solunum yolu hastalıklarını azaltarak, çok ağır olmayanları iyileştirdiği bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Kuşburnu özellikle çocuklarda astım, kronik öksürük, nefes darlığı ve bronşit problemlerini giderebilir.

Kolesterol Seviyesini Dengeler

Birçok insanın sağlığını tehdit eden kolesterol problemleri için en iyi çözümlerden biri de kuşburnu tüketimidir. Suda kaynatılarak suyu içilebilir ya da reçeli yapılarak da tüketilebilir.

Kanserle Mücadeleyi Sağlar

Kuşburnu oldukça etkili bir antioksidandır ve bu özelliği olan meyve ve bitkilerde olduğu gibi, kuşburnu da kansere sebep olan serbest radikallerin düşmanıdır. Düzenli olarak kuşburnu tüketmek kanser hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Böbrek Hastalıklarını Önler

Kuşburnu böbrek sağlığını koruyan çeşitli asitler ve petkin içerir. Böbrek hastalıklarının semptomlarını iyileştirip rahatlatmak amacıyla kullanılır ve kabızlık tedavisi için de yardımcı olmaktadır.

kuşburnu çayi

C Vitamini Deposu Kuşburnu

Bol miktarda C Vitamini içeren kuşburnu bu özelliğiyle kemik sağlığını koruyarak sağlam iskelet yapısının oluşmasını sağlamaktadır. Vücutta kolajen üretimi sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Cilt Sağlığını Korur

Kuşburnu kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılır. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır. Akneleri ve yara izlerini giderebilir. Cildi besler ve nemli tutar. Cildin sağlıklı ve elastik olmasını sağlar.

Kan Hücrelerini Arttırır

Kuşburnu, bünyede oksijen taşımakta olan kırmızı kan hücrelerinin sağlığını koruyarak bu kan hücrelerinin ihtiyaç duymuş olduğu demir ihtiyacını karşılamaktadır.

Mide Sağlığını Korur

Mide asit eksikliği, mide spazmı, ülsere ve mide tahrişine engel olabilir.  Bağırsak hastalıkları için oldukça etkili bir şifa kaynağıdır. Ayrıca ishal, safra taşı, kabızlık, gut ve idrar yolu enfeksiyonu ve safra kesesi rahatsızlıkları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

kuşburnu

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kuşburnu bağışıklık sistemi için yararlıdır. Enfeksiyon ve bakterilerden kaynaklanan bazı problemleri giderebilir. Damarlarda kan akışını hızlandırarak kanı temizler. İdrar yolu enfeksiyonlarını engeller, idrar akışını hızlandırır.

Kuşburnu Çayının Faydaları:

-Kuşburnu çayı, grip,nezle gibi hastalıklara karşı oldukça etkilidir, hem bu hastalıklara yakalanma riskini de azaltır, hem de bu hastalıklardan daha hızlı kurtulmaya yardım eder.

-Kuşburnu çayı özellikle kışın üşütmeden kaynaklanan nezle ve grip gibi hastalıkların tedavisi için kullanılır.

-Kuşburnu çayı yemek ve ağız borusu sağlığı için de yararlıdır. Ağızda oluşan bakterileri yok eder ve yemek borusu temizliğini sağlar.

-Kuşburnu çayı, zihinsel faaliyetlerin sağlıklı bir biçimde devam etmesine yardım eder ve stresle mücadeleyi kolaylaştırır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir